W czwartek, 4 kwietnia 2024 roku, w wieku 64 lat zmarł w szpitalu po długiej chorobie Miron Sycz – polski polityk ukraińskiego pochodzenia, znacząca postać na polskiej scenie politycznej, nauczyciel, samorządowiec oraz wieloletni poseł na sejm. Był wicemarszałkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Urodził się 3 stycznia 1960 w Ostrym Bardzie. Jego życie i kariera odzwierciedlały głębokie zaangażowanie w poprawę stosunków polsko-ukraińskich oraz działalność na rzecz mniejszości ukraińskiej w Polsce. Miron Sycz, absolwent matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz studiów podyplomowych z europejskiej administracji samorządowej i rządowej, początkowo pracował jako nauczyciel i kierownik internatu, by później założyć i kierować Zespołem Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Jego działalność polityczna rozpoczęła się jeszcze przed 1989 rokiem, kiedy to był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po przemianach politycznych w Polsce zaangażował się w działalność Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności, Partii Demokratycznej, a także Platformy Obywatelskiej. W latach 1998–2007 pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku warmińsko-mazurskiego przez 3 kadencje. Jako poseł na sejm był aktywnym członkiem Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz inicjatorem i współprzewodniczącym grup parlamentarnych polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej.
Miron Sycz był także znaczącą postacią na poziomie samorządowym, pełniąc funkcję wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego i angażując się w liczne inicjatywy kulturalne i edukacyjne. Jego wkład w rozwój dialogu i współpracy między Polską a Ukrainą, a także w integrację i promocję kultury ukraińskiej w Polsce pozostanie trwałym dziedzictwem.
Odeszła postać, której życie i działalność świadczyły o głębokim zaangażowaniu w budowanie mostów między narodami i kulturami. Miron Sycz pozostawi po sobie nie tylko pustkę w sercach bliskich i przyjaciół, ale również znaczący ślad w historii polsko-ukraińskich relacji.
źródło: Wikipedia
Wspomnienia
Kto w ogóle dopuścił banderland do władzy?