17 października, na niebie będzie można podziwiać wyjątkowe zjawisko – superpełnię Księżyca, zwaną również Krwawym Księżycem. Nasz naturalny satelita będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zwykle. Punkt kulminacyjny pełni przypada na godzinę 13:26, jednak najpiękniej Księżyc będzie widoczny po zmroku.
Dlaczego to superpełnia?
Superpełnia, zwana także superksiężycem, występuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli najbliżej Ziemi na swojej orbicie. W tym miesiącu odległość Księżyca od naszej planety wyniesie zaledwie 357 367 km, co sprawi, że będzie wydawał się aż o 14% większy i znacznie jaśniejszy niż przy zwykłej pełni. Co więcej, 17 października będzie to największa pełnia w całym 2024 roku, gdyż nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi.
Krwawy Księżyc
Chociaż nazwa „Krwawy Księżyc” brzmi groźnie, nie ma ona związku z rzeczywistym kolorem naszego satelity. Wbrew pozorom, Księżyc nie przybierze czerwonej barwy. Nazwa ta wywodzi się z czasów rdzennych Amerykanów, którzy nazywali październikową pełnię Krwawym Księżycem ze względu na czas intensywnych polowań przed zimą. Stąd też inna nazwa tej pełni – Księżyc Myśliwych.
Gdzie i kiedy obserwować?
Najlepszy moment na obserwację Krwawego Superksiężyca będzie oczywiście po zmroku. To wtedy nasz satelita znajdzie się wystarczająco wysoko na niebie, aby w pełni podziwiać jego rozmiar i blask. Jeśli tylko pogoda dopisze, warto wyjść na zewnątrz i skierować wzrok ku niebu, by zobaczyć to niesamowite zjawisko, które nie powtórzy się w takiej intensywności przez resztę roku.
17 października niebo zaoferuje nam spektakularne widowisko natury!
Dziś jest 16 października a nie 17, co za amator pisze te artykuły