4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Ponad pół miliona złotych na kulturę w naszym regionie. Na co pójdą te środki?

OlsztynPonad pół miliona złotych na kulturę w naszym regionie. Na co pójdą...

W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowania na projekty kulturalne o charakterze miękkim. Łączna kwota ponad 112 milionów złotych trafi do stowarzyszeń, organizacji i jednostek kultury w całej Polsce. Część tych środków, ponad pół miliona złotych, zasili instytucje samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego, które otrzymały granty na realizację lokalnych projektów.

Granty dla instytucji z Elbląga

Najwięcej grantów z regionu trafi do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Ta instytucja pozyskała fundusze na cztery projekty, w tym największy – „Echo Regionu – kreatywnie od wieków”. Projekt ten ma być skierowany głównie do dzieci i młodzieży z miejscowości o utrudnionym dostępie do edukacji. Zakłada on m.in. organizację multimedialnej wystawy średniowiecznej, warsztaty ekologiczne oraz konferencje.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu także skorzysta z funduszy KPO, realizując dwa projekty. Pierwszy obejmuje premierę spektaklu dla dzieci pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, którego dopełnieniem będą działania artystyczno-ekologiczne. Drugi projekt teatru to konkurs na proekologiczne zachowania, połączony z warsztatami filmowo-teatralnymi.

Innowacje w kulturze ludowej i bibliotecznej

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie przy wsparciu funduszy KPO zrealizuje projekt „Etno Inside”. Jego celem będzie wykonanie sferycznych fotografii szopek bożonarodzeniowych i udostępnienie ich online, co pozwoli zwiedzającym na zdalne, interaktywne oglądanie tych unikalnych zbiorów.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, realizując projekt „Tradycyjnie – Innowacyjnie”, podniesie kompetencje kadry zarządzającej bibliotekami. Plan szkoleń, zarówno stacjonarnych, jak i online, obejmie zagadnienia takie jak zrównoważone zarządzanie oraz zielona i cyfrowa transformacja.

Teatr Jaracza z dofinansowaniem

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie otrzymał wsparcie w wysokości 100 tys. zł na produkcję spektaklu „Mitologia. Nie-Boginie”, który wykorzysta nowoczesne technologie multimedialne i elementy sztucznej inteligencji. Spektakl ten, inspirowany mitologią grecką i rzymską, będzie skierowany głównie do młodzieży szkolnej, przybliżając im tradycje kultury europejskiej.

Rozwój kultury na Warmii i Mazurach dzięki KPO

Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy, województwo warmińsko-mazurskie ma szansę na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w lokalnej kulturze oraz rozwój instytucji, szczególnie w obszarach o utrudnionym dostępie do edukacji.

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kalina
17 września 2024 22:43

Odbudujemy scenę staromiejską w Olsztynie i wznowimy tam występy artystyczne!

Polecane