0.7 C
Olsztyn
środa, 11 grudnia, 2024
reklama

Zobacz, jak żyją koniki polskie – wyjątkowe wydarzenie w Popielnie

PiszZobacz, jak żyją koniki polskie – wyjątkowe wydarzenie w Popielnie

Konik polski, jedyna rodzima rasa koni w Polsce, wywodząca się bezpośrednio od dzikich tarpanów, zagości w centrum uwagi podczas „Weekendu z konikiem polskim”. Wydarzenie odbędzie się 6-7 września w Popielnie, w Stacji Badawczej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. To idealna okazja, by lepiej poznać te fascynujące zwierzęta.

Cykliczne święto konika polskiego

Organizowana już po raz dziewiąty impreza pozwala odwiedzającym nie tylko podziwiać malownicze tereny Popielna, położone na półwyspie otoczonym trzema jeziorami, ale także zobaczyć koniki polskie żyjące na wolności w rezerwacie obejmującym ponad 1600 hektarów. Wydarzenie rozpocznie się polową próbą użytkowości, podczas której oceniane będą konie ubiegające się o wpis do księgi stadnej rasy konik polski.

Pokazy, oceny i przeglądy

Pierwszego dnia, oprócz prób zaprzęgowych, odbędzie się ocena młodych ogierów i klaczy, a także weryfikacja koni starszych. Drugiego dnia zaplanowano pokaz ogierów kryjących oraz przegląd źrebiąt rasy konik polski. W tym roku do oceny zgłoszono 15 źrebiąt, a najlepiej ocenione otrzymają nagrody ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni.

Historia i znaczenie konika polskiego

Konik polski jest wyjątkowy – to spadkobierca dzikich tarpanów, które do XVIII wieku żyły na terenie dawnych Prus, Litwy i Polski. Profesor Tadeusz Vetulani w 1936 roku podjął próbę odtworzenia rasy, rozpoczynając program hodowlany w Białowieży. Obecnie kontynuuje się te działania w Popielnie, gdzie prowadzi się hodowlę w systemie rezerwatowym i stajennym.

Stacja Badawcza Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Popielnie, która działa od 2016 roku, zajmuje się hodowlą zachowawczą koników polskich, a także bydła rasy polska czerwona. W stacji prowadzi się badania naukowe dotyczące zdrowia oraz zachowań społecznych koników polskich, a także rozwija infrastrukturę, by zapewnić jak najlepsze warunki do hodowli i badań nad tym unikatowym gatunkiem.

Nowe inwestycje i plany na przyszłość

Stacja nieustannie się rozwija – niedawno przyznano jej fundusze na budowę nowoczesnej stajni badawczej. Projekt „Centrum badań nad behawiorem, bioróżnorodnością i zdrowotnością konika polskiego” pozwoli na jeszcze skuteczniejszą ochronę tej unikatowej rasy oraz przeprowadzanie innowacyjnych badań biomedycznych.

„Weekend z konikiem polskim” to nie tylko świetna okazja do podziwiania tych pięknych zwierząt, ale także do lepszego zrozumienia znaczenia ich ochrony. To także hołd dla polskiej tradycji hodowlanej i dorobku naukowego. Dr Mamadou Bah, kierownik Stacji Badawczej w Popielnie, podsumowuje: „Naszą hodowlę prowadzimy w celu ochrony i wykorzystania potencjału rodzimej rasy, która świadczy o naszej polskiej kulturze i wkładzie w naukę światową”.

źródło: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane