fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

To koniec pewnej ery. Znana atrakcja turystyczna zniknie z Mazur

MrągowoTo koniec pewnej ery. Znana atrakcja turystyczna zniknie z Mazur

Dla wielu turystów odwiedzających Mazury Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa była miejscem, które trzeba obowiązkowo zobaczyć. Zajmując się hodowlą dzikich zwierząt i umożliwiając obserwację w ich naturalnym środowisku, przez prawie cztery dekady placówka działała jako jedna z głównych atrakcji regionu. Największym zainteresowaniem cieszyły się daniele, jelenie szlachetne oraz jelenie sika. Niestety, wygląda na to, że wkrótce to niepowtarzalne miejsce zniknie z turystycznego krajobrazu Mazur.

reklama

O likwidacji placówki zaczęto mówić, gdy na stronie Polskiej Akademii Nauk pojawiło się ogłoszenie wskazujące na chęć przekazania zwierząt.

Ogłoszenie na stronie PAN

Z treści ogłoszenia dowiadujemy się, że Instytut Parazytologii im. W. Stefańskiego PAN w likwidacji chce przekazać około 400 osobników jeleniowatych oraz owiec. W szczegółach jest mowa o jeleniach wschodnich, jeleniach szlachetnych, danielach europejskich i owcach. Co więcej, proces ten ma nastąpić już w najbliższych miesiącach, do końca bieżącego roku.

reklama
Haitańczyk przyznał, że kocha Olsztyn za to, że pije się tu dużo... piwa

Czy była szansa na uratowanie stacji?

W ubiegłym roku pojawiła się iskierka nadziei dla stacji w Kosewie Górnym. Rozważano połączenie jej z Instytutem Rozrodu Zwierząt PAN w Olsztynie. Pomysł ten został pozytywnie przyjęty. Niestety, razem ze zmianą zarządu Polskiej Akademii Nauk, decyzja o likwidacji ośrodka stała się faktem.

Działalność od roku 1984

Stacja Badawcza w Kosewie Górnym rozpoczęła swoją działalność w roku 1984, w czasach, kiedy Polska była świadkiem wielu transformacji i zmian. Wówczas, na terenach malowniczych Mazur, powstała placówka o charakterze eksperymentalnym, działająca w ramach Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR). W przeciwieństwie do wielu innych jednostek PGR, które skupiały się na typowej produkcji rolniczej, stacja w Kosewie Górnym miała wyjątkową specyfikę. Jej głównym celem było prowadzenie badań nad hodowlą jeleniowatych. Chociaż początkowy cel stacji był ściśle badawczy, z czasem zaczęła ona przyciągać uwagę turystów.

reklama
Nowe połączenie z Szyman. Polecimy na inny kontynent

źródło: se.pl

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Egzotyczne kierunki w zasięgu ręki? Nowości Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury

Nowa atrakcja w Olsztynie. Skarpa nad Łyną zmienia oblicze
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji