13 C
Olsztyn
środa, 23 października, 2024
reklama

Olsztyński instytut PAN na czele unijnego projektu

OlsztynOlsztyński instytut PAN na czele unijnego projektu

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk (IRZiBŻ PAN) z Olsztyna został liderem ważnego projektu międzynarodowego, który otrzymał wsparcie ze środków unijnych w ramach programu Horyzont Europa. Projekt “Crosspaths” skupia się na międzynarodowej współpracy jednostek naukowych w celu lepszego wykorzystania inwestycji finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz tworzenia innowacji w trzech kluczowych dziedzinach: żywności, zdrowia i biogospodarki.

reklama

Celem inicjatywy, jak podkreślił dyrektor Instytutu i koordynator projektu prof. Mariusz Piskuła, jest “połączenie sił i stworzenie grupy z unikalną wiedzą umożliwiającą dostarczanie kompleksowych rozwiązań w zakresie technologii żywności, zdrowia i biogospodarki w systemach europejskich. Piskuła dodał, że projekt uczyni olsztyński instytut “dużym i znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, specjalizującym się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań żywnościowych o działaniu prozdrowotnym i ograniczonym wpływie na środowisko naturalne.

Współpraca obejmie wymianę pracowników, wizyty studyjne, szkoły letnie, specjalistyczne szkolenia i kursy, a także udział w międzynarodowych spotkaniach brokerskich. To pozwoli na wzmocnienie powiązań z wiodącymi sieciami europejskimi i uczyni te jednostki pożądanymi partnerami w konsorcjach programu Horyzont Europa.

reklama

Partnerami projektu są Katolicki Uniwersytet Portugalski oraz Estoński Uniwersytet Przyrodniczy, reprezentujący kraje tzw. widening, czyli te, gdzie poziom doskonałości naukowej jest niższy od średniej unijnej. Warto zaznaczyć, że każda z jednostek zaangażowanych w projekt skorzystała już z funduszy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Projektu “Crosspaths” będzie także wspomagany przez ośrodek mentorski z Holandii (Wageningen Research). Jego wsparcie ma pomóc w rozwijaniu kompetencji w zakresie zarządzania badaniami oraz efektywnej komercjalizacji usług oferowanych dzięki wykorzystaniu inwestycji z funduszy unijnych.

Podejmowane działania przyczynią się aż do kwietnia 2026 roku do opracowania wspólnej strategii umiędzynarodowienia oraz budowania potencjału kadrowego instytucji. IRZiBŻ PAN odpowiada za organizację międzynarodowych spotkań, w tym konferencji oraz brokerskiego w Brukseli, a całość projektu będzie finansowana z budżetu wynoszącego niemal 1,2 mln euro. Prof. Piskuła zauważa, że zaangażowanie w tę inicjatywę to okazja do zaprezentowania możliwości i potencjału olsztyńskiej jednostki na arenie międzynarodowej, zwiększając jednocześnie szanse na wdrożenie efektów badań na rynkach europejskich.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane