6 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ruszają konkursy z funduszy unijnych na lata 2021-2027

OlsztynRuszają konkursy z funduszy unijnych na lata 2021-2027

W kwietniu zostaną ogłoszone pierwsze konkursy z funduszy unijnych na lata 2021-27. Region ma otrzymać około 1,8 mld euro. Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się między innymi budowa centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży pod Olsztynem oraz centrum astronomicznego we Fromborku.

Inauguracja programu regionalnego

reklama

W czwartek w Olsztynie miała miejsce inauguracja programu regionalnego dla Warmii i Mazur na lata 2021-27. Jak powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, do tej pory wykorzystano 34 mld zł środków unijnych. Aktualnie są negocjowane środki w wysokości 8,4 mld zł.

W ramach zeszłego programu na lata 2014-20 środki zostały prawie w całości wykorzystane. Jak powiedział marszałek „To był trudny czas. Pandemia wywołała spustoszenie, ale co ważne, poradziliśmy sobie. Dzięki inwestycjom w służbę zdrowia, ale także na rynku pracy, przekazując pomoc przedsiębiorcom. Wojna na Ukrainie to wielka tragedia. Niesprawiedliwość i imperialistyczne działania Rosji powodują ludzkie tragedie, ale też sieją ogromny niepokój w całej Europie, co nie sprzyja procesom negocjacyjnym”.

W Olsztynie wzrosną ceny pochówków

Beneficjenci mają 5 lat na wydanie środków

reklama

Marszałek wskazał, że beneficjenci mają 5 lat, aby wydać środki. Ze względu na to, że opóźniony był cały proces negocjacji i przyznania środków, należy teraz natychmiast przystąpić do przedkładania projektów w konkursach. Pierwsze z nich zostaną rozpisane już w kwietniu.

Jak wskazał marszałek „dobrą wiadomością jest to, że prawie wszystkie projekty strategiczne dla Warmii i Mazur zostały zatwierdzone w Komisji Europejskiej”. Marszałek odniósł się również do kwestii elbląskiego portu i jak powiedział „Będziemy wraz ze spółką portu w Elblągu negocjować i przygotowywać dokumenty, by wykazać, że ten ważny punkt rozwoju regionu należy zasilić środkami unijnymi.

Strategiczne projekty

reklama

Wśród strategicznych projektów, jakie zostaną zrealizowane, znalazły się między innymi budowa północnego centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Ameryce pod Olsztynem czy budowa centrum astronomicznego we Fromborku. Planowane są również inwestycje na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich, jak również modernizacja Kanału Elbląskiego.

Trafił ogromną kumulację w Lotto. Nowy milioner na Warmii i Mazurach

Przedstawicielka Komisji Europejskiej Lucie Zackova z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej powiedziała, że w ciągu 20 lat fundusze europejskie wpłynęły na poprawę życia około 1,4 mln mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. PKP mieszkańca Warmii i Mazur wzrosło o 11 procent. W 2004 roku wynosiło ono 39 procent, a w 2020 wzrosło do 50 procent.

Zackova dodała również, że środowisko naturalne jest jednym z walorów Warmii i Mazur, a obszary chronione wynoszą 45 procent województwa. Przedsiębiorcy mają dostać środki na zwiększenie efektywności energetycznej, cyfryzację, automatyzację oraz poprawę infrastruktury komunikacyjnej.

Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski podał, Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 wynoszą 1 mld 785 mln 884 tys. 688 euro, z czego 1 mld 297 mln 128 tys. 303 euro stanowić ma Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a 488 mln 756 tys. 385 euro – Europejski Fundusz Społeczny.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Od czerwca do olsztyńskiego starostwa już tylko z kartą

Czwarta edycja konkursu "Po pierwsze Rodzina!"