7 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

W Olsztynie powstało nowatorskie miejsce, które stawia na edukację i rozwój nowych technologii oraz rzemiosła

OlsztynW Olsztynie powstało nowatorskie miejsce, które stawia na edukację i rozwój nowych...

W Olsztynie powstało nowatorskie miejsce, które stawia na edukację i rozwój w obszarach nowych technologii oraz rzemiosła. Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) łączy różne aktywności — edukacyjne, społeczne i kulturalne, z misją rozwoju umiejętności przyszłości dla dzieci, młodzieży i dorosłych z województwa warmińsko-mazurskiego.

reklama

PAKT — Pionierska przestrzeń makerspace i edukacji STEAM

PAKT jest inicjatywą wyjątkową na skalę województwa warmińsko-mazurskiego, stając się pierwszą przestrzenią typu makerspace i edukacji STEAM w regionie. Pracownia ulokowana jest w olsztyńskich Koszarach Dragonów, na Zatorzu. Miejsce wyposażone jest m.in. w pracownię audiowizualną, stolarską, do druku 3D oraz obróbki CNC. Organizowane są tu bezpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych.

Kompetentna kadra

Warsztaty w olsztyńskiej Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii są prowadzone przez doświadczonych edukatorów. Nauczyciele zyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, a uczniowie rozwijają praktyczne umiejętności, które mogą związać ze swoją przyszłą karierą. Dorosłym, PAKT oferuje narzędzia i wiedzę, otwierając przed nimi nowe możliwości zawodowe.

reklama

Mobilna pracownia

PAKT nie ogranicza się tylko do jednej lokalizacji — funkcjonuje również jako mobilna pracownia, która ma za zadanie dotrzeć do miejsc dotkniętych wykluczeniem cyfrowym. Dzięki tym działaniom przeprowadzono jak dotąd 179 bezpłatnych warsztatów, które pozwoliły 2090 osobom podnieść swoje kompetencje cyfrowe.

Finansowanie i wsparcie dla PAKT

Inicjatywa PAKT jest realizowana przez Stowarzyszenie Robisz.to, które od lat zajmuje się propagowaniem i wdrażaniem metodologii STEAM w edukacji. Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, koordynowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Politechniką Łódzką oraz Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”.

reklama

Nowoczesna technologia na wyciągnięcie ręki

Siedzibą nowootwartej Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT jest Olsztyn. Podczas uroczystości otwarcia pracowni, biorący udział w uroczystości, wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski podkreślił znaczenie bliskości nowoczesnych technologii dla rozwoju kompetencji cyfrowych obywateli.

Odpowiedź na potrzeby teraźniejszości i przyszłości

PAKT koncentruje szereg nowoczesnych pracowni i sal warsztatowych, takich jak stolarnia, pracownia plotera laserowego, lasera CNC i sala audiowizualna. To miejsce odpowiada na aktualne i przyszłe potrzeby społeczności, ucząc umiejętności przyszłości, które pozwolą uczniom na różnorodne funkcjonowanie na rynku pracy i edukacji wyższej.

Walka z wykluczeniem

Jak mówiła Radiu Olsztyn wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, tego typu projekty i miejsca jak PAKT, pomagają w walce z wykluczeniem cyfrowym Warmii i Mazur. Dzięki współpracy z różnymi podmiotami udaje się to zmieniać.

Warto zaznaczyć, że warsztaty w pracowni są prowadzone bezpłatnie. Podobne miejsca powstały już w Łodzi, Tarnowie i Warszawie.

źródło: Radio Olsztyn/Ministerstwo Cyfryzacji

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia