5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Profesor Mariusz Piskuła dyrektorem PAN po raz trzeci

WiadomościProfesor Mariusz Piskuła dyrektorem PAN po raz trzeci

Prof. dr hab. Mariusz K. Piskuła będzie po raz trzeci pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonego konkursu na 4-letnią kadencję powołał go Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński.

Prof. Mariusz Piskuła jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN pracuje od początku jego działalności, tj. od 1988 roku, a jednostką zarządza od 2012 roku. Jest członkiem korespondentem PAN, a w latach 2015-2019 pełnił funkcję Prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Wyróżniony wśród TOP 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie w prestiżowym rankingu Uniwersytetu Stanforda. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” i Laurem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za zasługi na rzecz polskiej nauki i jej promocję zagranicą. Jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Unii Nauk o Żywności i Technologii (IUFoST) pełniąc funkcję członka Rady Zarządzającej oraz Komitetu Nominującego. Jest też członkiem Międzynarodowej Akademii Nauk o Żywności i Technologii (IAFoST)
W pracy naukowo-badawczej Profesor Piskuła zajmuje się m.in. relacją pomiędzy przeciwutleniającymi właściwościami składników żywności pochodzenia roślinnego, ich wchłanianiem i metabolizmem a profilaktyką chorób dietozależnych. Ze względu na charakter prowadzonych badań aktywnie integruje środowiska nauk rolniczych i biologicznych z naukami medycznymi. Jest autorem około 200 publikacji, w tym ponad 80 oryginalnych prac badawczych. Obecnie koordynuje wart 2.5 mln euro projekt ERA Chairs z programu Horyzont 2020, który umożliwi powołanie w Instytucie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki.

Druga kadencja Dyrektora Mariusza Piskuły upłynęła pod znakiem wielu wyzwań, z których najbardziej wymagającym było uzyskanie finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur 2014-2020 na wybudowanie nowej siedziby Instytutu przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. 6-letnie zabiegi zostały zwieńczone sukcesem i w październiku 2020 roku doszło do podpisania umowy na realizację wartej 113 mln złotych inwestycji (dofinansowanie z RPO Warmii i Mazur 94 mln).
Rozpoczynająca się właśnie trzecia kadencja Dyrektora Piskuły będzie więc w dużej mierze skierowana na realizację tego, największego w historii Instytutu wyzwania. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2023.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie prowadzi interdyscyplinarne badania nad oddziaływaniem czynników środowiska, w tym żywności, na zdrowie człowieka i dobrostan zwierząt. Instytut posiada status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego oraz Europejskiego Centrum Doskonałości dla transferu wiedzy, badań i edukacji w obszarze żywność a zdrowie. Instytut jest członkiem międzynarodowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze Żywności – EIT Food, skupiającej najlepsze ośrodki naukowe i największe potęgi biznesowe, które wspólnie dążą do podniesienia innowacyjności sektora rolno-spożywczego w Europie. Od 2016 roku w strukturach Instytutu działa znana z hodowli konika polskiego oraz rodzimych ras bydła Stacja Badawcza PAN w Popielnie, w której prowadzony jest obecnie szereg inwestycji modernizacyjnych.

Źródło: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane