17 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Co dalej z parkiem rozrywki w Łutynówku pod Olsztynem? Ta decyzja zmienia wszystko

OlsztynCo dalej z parkiem rozrywki w Łutynówku pod Olsztynem? Ta decyzja zmienia...

Inwestor parku rozrywki w Łutynówku pod Olsztynem czeka na decyzję środowiskową, określającą warunki realizacji planowanego przedsięwzięcia. Najprawdopodobniej otrzyma ją w lipcu.

reklama

Rodzinny park rozrywki to ogromna inwestycja. Ma zostać wybudowany na terenie Łutynówka (powiat olsztyński, gmina Olsztynek), obejmującym 185 hektarów, z tego zabudowanych ma zostać około 100 hektarów. Plan zakłada realizację inwestycji w etapach, rozciągniętych na kilka lat. Park ma funkcjonować sezonowo, od maja do końca października. Inwestor to spółka VILLAGE ze Rzgowa w województwie łódzkim.

Zakończono konsultacje społeczne

W kwestii budowy rodzinnego parku rozrywki przeprowadzono konsultacje społeczne, w których mógł wziąć udział każdy zainteresowany tym przedsięwzięciem. Można było zapoznać się z przygotowaną do tej pory dokumentacją oraz wnieść swoje uwagi do projektu. Teraz konsultacje zostały zakończone.

reklama

Burmistrz Olsztynka Robert Waraksa przekazał, że wpłynęły cztery uwagi, jedna od fundacji i trzy od osób fizycznych. Uwagi przekazano inwestorowi, który ma się do nich odnieść. Jeżeli w sprawie nie będzie nowych dowodów, postępowanie zostanie zakończone, a strony zostaną o tym powiadomione i będą mogły zapoznać się z całością dokumentacji.

Decyzja środowiskowa już w lipcu

Burmistrz Robert Waraksa zapowiedział również, że już w lipcu może zostać wydana decyzja środowiskowa, określająca warunki, które inwestor musi spełnić przy realizacji projektu. Trzeba bowiem zaznaczyć, że to przedsięwzięcie będzie miało znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze.

Kiedy starostwo powiatowe w Olsztynie wyda pozwolenie na budowę, inwestor będzie mógł rozpocząć prace. Całkiem możliwe, że stanie się to już w te wakacje.

reklama

Obawy o komunikację

Burmistrz Waraksa poinformował, że uwagi mieszkańców, wniesione podczas konsultacji społecznych, dotyczyły przede wszystkim obaw związanych z pogorszeniem komunikacji w pobliżu parku rozrywki.

– Pracujemy nad tym, by poprawić dostępność komunikacyjną. Toczy się postępowanie dotyczące wyłonienia wykonawcy, który zmodernizuje drogę z Olsztynka do Łutynowa. Zabiegamy też o to, by globalnie rozwiązać kwestię dotyczącą przejazdu przez Olsztynek – powiedział Radiu Olsztyn burmistrz Robert Waraksa.

Zapytany o wpływy do budżetu z podatków wyjaśnił, że zależy to od wartości inwestycji, a na ten moment trudno to określić. Nie ukrywał natomiast, że spodziewa się wzrostu ruchu turystycznego, a według wstępnych szacunków w parku sezonowo może pracować nawet kilkaset osób.

Ochrona zwierząt i siedlisk przyrodniczych

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie już w kwietniu poinformowała, że rodzinny park rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem może zostać wybudowany, o ile inwestor zapewni ochronę zwierząt i siedlisk przyrodniczych.

Park ma bowiem powstać w bezpośrednim sąsiedztwie terenu cennego przyrodniczo – Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Kilka kilometrów dalej, w Nadrowie obok Łutynówka, mieści się z kolei rezerwat dla populacji żółwia błotnego Bagna Nadrowskie.

Tematyczny park rozrywki

Burmistrz Robert Waraksa przekazał również informację o planach inwestora. Chce on stworzyć tematyczny park rozrywki, zagospodarować istniejące obiekty po dawnym gospodarstwie rolnym oraz wybudować między innymi karuzele dla dzieci i minicoastery. Ma tu powstać strefa familijna ze spływami wodnymi i strefa Water Parku, czyli baseny kąpielowe, zjeżdżalnie i plaże z leżakami. Inwestor planuje również wybudowanie kolejki widokowej.

Poza tym na terenie parku powstanie też cała infrastruktura towarzysząca i techniczna, w tym hotele, parkingi i obiekty handlowo-usługowe.

Inwestor przewiduje, że zabudowa zajmie około 100 hektarów ze 185. Pozostałe tereny, obejmujące lasy, zadrzewienia, zieleń naturalną i tereny rolne, pozostaną biologicznie czynne.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane