7 C
Olsztyn
środa, 20 listopada, 2024
reklama

Nowy etap dla studentów medycyny UWM. Debiut w lekarskich strojach

OlsztynNowy etap dla studentów medycyny UWM. Debiut w lekarskich strojach

W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się uroczystość Białego Fartucha dla studentów trzeciego roku kierunku lekarskiego. To wydarzenie symbolizuje przejście z teoretycznej nauki do praktycznej styczności z pacjentami, co jest kluczowym momentem w edukacji przyszłych lekarzy. Studenci, którzy dotychczas skupiali się na przedmiotach takich jak anatomia czy biochemia, teraz będą mieli okazję bezpośrednio pracować z pacjentami.

Podczas ceremonii, która zgromadziła władze uczelni, samorządowe, rodziny, przyjaciół oraz studentów, dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, dziekan Wydziału Lekarskiego UWM, podkreślił znaczenie tej zmiany: “Stanie przed wami człowiek, który jest zbudowany z ciała i duszy. Nie będziecie już tylko analizować wyników czy próbek. Dzisiaj założycie biały fartuch, który symbolizuje niezapisaną kartę waszej przyszłości i to tylko od was zależy, jak ją zapiszecie.”

Obłóczyny i symbolika Białego Fartucha

Moment obłóczyn, kiedy mentorzy – dyplomowani lekarze wybrani przez studentów – założyli im białe fartuchy, był punktem kulminacyjnym uroczystości. Studenci otrzymali również bukiety konwalii, które są symbolem niewinności i skromności, a ich relacja z mentorami nie kończy się na tym symbolicznym akcie. Mentorzy będą wspierać ich przez cały czas studiów i na początku drogi zawodowej.

Symboliczne przejście do praktyki

Magdalena Więcek, starościna trzeciego roku kierunku lekarskiego, wyraziła, że ceremonia Białego Fartucha jest dla nich ważnym krokiem: “Dotychczas byliśmy zwykłymi studentami, a od teraz będziemy mieli więcej kontaktu z pacjentem i będziemy mogli poczuć, że zmierzamy w tę stronę, o której marzyliśmy. To nie są studia jak każde inne, uczymy się po to, aby później ratować ludzkie życie.”

Ceremonia dla studentów anglojęzycznych, prowadzona przez dr n. med. Rakesh Jalali, prodziekana ds. studentów anglojęzycznych, również odwoływała się do symboliki i tradycji. Przemówienie przerywane było żartami.

Edukacja i wsparcie w pierwszej pomocy

Na koniec wydarzenia, studenci otrzymali konwalie, a dr Jalali wygłosił wykład o pierwszej pomocy, podkreślając potrzebę przeciwdziałania mitom, które mogą hamować działania ratunkowe. Projekt “Uruchom serce bliźniemu”, którego jest koordynatorem, ma na celu edukację i praktyczne umiejętności z zakresu resuscytacji. Z inicjatywy uczelni prowadzone są bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i studentów.

Zwieńczeniem ceremonii były przemówienia oficjeli i wspólne zdjęcie na schodach Kortosfery, co symbolicznie podkreśliło przynależność do wspólnoty medycznej. Ceremonia nie tylko świętowała przejście na nowy etap nauki, ale również podkreślała znaczenie integracji teorii z praktyką w kształceniu przyszłych lekarzy.

Nowy etap dla studentów medycyny UWM. Debiut w lekarskich strojach uwm Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
Nowy etap dla studentów medycyny UWM. Debiut w lekarskich strojach uwm Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: UWM, fot: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Obserwatorzy
24 maja 2024 15:29

Lekarski w Olsztynie w tym roku najlepiej LEP w całej Polsce zdał. Gratulacje. Bardzo cieszy to że mamy tak dobrą uczelnię i jednocześnie śmiać mi się chce jak ktoś kto mieszka w Olsztynie (przy dzisiejszych cenach studiowania : mieszkanie wyżywienie etc) wybiera np prawo albo budowlany gdzieś w jakimiś innym mieście będąc z Olsztyna LOL… przy tak niskim bezrobociu i rynku pracownika nie ma to absolutnie żadnego znaczenia a robi rodzicom koszty. Wiele osób z małych miejscowości zazdrości olsztyńskiej młodzieży to ze maja uczelnie na miejscu.

Polecane