5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Ponad 130 studentów kierunku lekarskiego UWM założyło po raz pierwszy biały lekarski fartuch

OlsztynPonad 130 studentów kierunku lekarskiego UWM założyło po raz pierwszy biały lekarski...

Ponad 130 studentów kierunku lekarskiego UWM założyło po raz pierwszy biały lekarski fartuch – symbol odpowiedzialności, szacunku i pomocy drugiemu człowiekowi. Na tę uroczystość goście przybyli nawet z Indii.

reklama

Uroczystość „Białego fartucha” to tradycja Wydziału Lekarskiego UWM. Uczestniczą w niej studenci trzeciego roku medycyny. Symbolizuje zamknięcie pierwszego etapu kształcenia i wkroczenie w drugi, w którym będą już mieć bezpośredni kontakt z pacjentami. Tegoroczny „Biały fartuch” odbył się 6 maja. Uczestniczyło w nim 79 studentów formacji polskojęzycznej i 52 angielskojęzycznej. Najważniejszą częścią uroczystości jest ceremonia obłóczyn, czyli założenia białego fartucha. Zakładają go swym podopiecznym mentorzy wybierani przez studentów. Mentorem może być tylko dyplomowany lekarz. Studenci formacji polskojęzycznej w większości wybrali jako mentorów pracowników Wydziału Lekarskiego. Aż 11 osób poprosiło o to lek. med. Łukasza Jaśkiewicza, nauczyciela fizjologii i patofizjologii na Wydziale Lekarskim, niedawnego absolwenta Wydziału Lekarskiego UWM. “Napracowała się” także z tego samego powodu dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM. Wśród mentorów absolwentów UWM było więcej. Anna Łęczycka poprosiła o patronat swą starszą siostrę – Katarzynę Łęczycką, ale wielu przyszłych lekarzy za mentorów obrało któregoś z rodziców. Spośród studentów formacji angielskojęzycznej ok. 40 również wybrało pracowników Wydziału Lekarskiego. Najwięcej – dr. n. med. Macieja Żechowicza i dr n. med. Beatę Moczulską. W tej grupie studentów sześcioro mentorów pochodziło z zagranicy. Jeden z nich przyleciał do Olsztyna aż z Indii. Jednym z tych studentów, którzy 6 maja założyli biały fartuch, był m.in. Chrystian Moteus ze Szwecji. Jego starszy brat Gabriel w tym roku kończy kortowską medycynę, a młodszy brat – Benjamin – właśnie ją zaczął. W tej grupie studentów najwięcej było obywateli Szwecji, następnie Niemiec, Indii, Polski, Izraela, Pakistanu, Indii i Sri Lanki.

Po założeniu fartucha studenci otrzymali 2 bukiety konwalii. Jeden z nich zatrzymali dla siebie, a drugi wręczyli mentorom. Kiedy już wszyscy studenci założyli białe fartuchy, dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. studenckich razem z dziekanem Wydziału Lekarskiego dr. hab. n. med. Leszkiem Gromadzińskim, prof. UWM wręczyli trójce najlepszych studentów obu formacji „konwalie dziekańskie”, czyli pamiątkowe tabliczki. Ci wybrani to: Ewa Toruńska, Weronika Maria Lebda i Zuzanna Michalska z formacji polskiej oraz Daria Cieniawa, Sophia Wolfermann i Aisha Saeed z formacji angielskojęzycznej. Okolicznościowy wykład pt. „Biały fartuch – kolorowy zawód“ wygłosił dr hab. n. med. Dariusz Onichimowski, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W imieniu studentów głos zabrały starościny obu formacji: Anna Łęczycka (polskiej) i Donata Gosik (angielskiej). Podziękowały one nauczycielom akademickim za dotychczasowy trud włożony w ich naukę i obiecały, że włożą maksimum zaangażowania, aby wynieść ze studiów jak najwięcej wiedzy.

reklama

Ceremonia zakładania białego fartucha ma zawsze bardzo uroczysty przebieg i gromadzi wielu ważnych gości. Jak zwykle wzięły w niej władze uniwersytetu, dziekani, posłowie, przedstawiciele władz Olsztyna, rozmaitych instytucji i służb współpracujących z wydziałem. Wiele osób zabrało głos.

Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM przypomniał studentom na wstępie ceremonii, żeby nie zapominali, że pacjent to człowiek i to cierpiący, który w ich ręce oddaje to, co ma najcenniejszego – życie. Podkreślił, żeby traktowali swych pacjentów z szacunkiem. Przestrzegł, że od lekarzy społeczeństwo wymaga więcej. Zaznaczył także, że jeszcze przed żadnymi absolwentami Wydziału Lekarskiego UWM czasy nie postawiły tak wielkich wyzwań, jakimi są pandemia i wojna na Ukrainie.

– W obliczu takich wyzwań nie ma miejsca na strach i wahania – powiedział. Dr n. med. Rakesh Jalali, prodziekan ds. studentów anglojęzycznych i rozwoju, który prowadził ceremonię w języku angielskim, przypomniał między innymi, skąd się wywodzi ceremonia „Białego fartucha” i co ona znaczy.

reklama

Głos zabrał także w imieniu rektora UWM prof. Sławomir Przybyliński, prorektor UWM ds. studenckich.

Prorektor zaznaczył, że Wydział Lekarski to ważna część Uniwersytetu, że prężnie się rozwija i ma duży potencjał naukowy i organizacyjny. To wszystko sprawia, że został dostrzeżony w światowym rankingu uczelni medycznych. Jako prorektor ds. studenckich podkreślił, że siłą wydziału są jego studenci, ambitni i pełni chęci do nauki. Wspomniał też o absolwentach rozsianych po całym świecie, którzy są ambasadorami UWM.

źródło: UWM

zobacz też: C’est Parti – innowacyjne podręczniki do języka francuskiego

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia