24 C
Olsztyn
wtorek, 21 maja, 2024
reklama

Szpital Dziecięcy w Olsztynie świętuje sukces

OlsztynSzpital Dziecięcy w Olsztynie świętuje sukces

Dzięki zespołowi specjalistów ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie 17-letni Kamil Tatuch z Olsztyna będzie mógł chodzić. To pierwsza taka operacjach na Warmii i Mazurach.

reklama

Nowoczesny zabieg w olsztyńskim szpitalu

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, przy współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie podjęli się przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu interdyscyplinarnego. Zastosowali przy tym planowanie przedoperacyjne z wykorzystaniem druku 3D, zespolenie mikronaczyniowe i przeszczep tkanek.

Jest to pierwsza tego typu operacja pediatryczna, przeprowadzona na Warmii i Mazurach.

reklama

17-letni Kamil Tatuch z Olsztyna, który został poddany temu specjalistycznemu zabiegowi, otrzymał szansę na odzyskanie pełnej sprawności. Być może nawet będzie mógł uprawiać sport.

– Zamierzam wrócić do jazdy rowerem – zapowiada nastolatek.

Problematyczne złamania kości

U Kamila rozpoznano neurofibromatozę (czyli inaczej nerwiakowłókniakowatość), która powoduje trudności w leczeniu złamań kości. Kiedy trzy lata temu złamał kość piszczelową lewej nogi, doszło do takich komplikacji, że groziła mu nawet amputacja.

reklama

– Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją – powiedział lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno–Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Skomplikowana operacja

Zabieg był bardzo nowoczesny i bardzo skomplikowany, jednak specjaliści z Olsztyna stanęli na wysokości zadania i są dobrej myśli.

– Zabieg był skomplikowany. Najpierw zaplanowaliśmy go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie zaplanować poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia. Wycięliśmy duży fragment kości. W to miejsce wszczepiliśmy przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta. Został on dodatkowo wzmocniony przeszczepem allogenicznym, czyli przeszczepem od dawcy z banku tkanek. Dzięki temu udało się zachować kończynę, a także możliwość ruchów w stawach tej kończyny. Już w najbliższy poniedziałek planujemy rozpocząć pionizowanie pacjenta. Jest duża szansa, że jeśli się wszystko wygoi, to już za około 4–6 miesięcy pacjent będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować – przewiduje dr Przemysław Jackowski.

Najlepsi specjaliści

Skomplikowana operacja trwała 4,5 godziny. Nogę Kamila ratowali specjaliści pracujący na co dzień w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie: specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista ortopedii i traumatologii lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii lek. Piotr Pisowłocki, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii lek. Natalia Łukaszewicz oraz cały zespół pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych. Przy zabiegu współpracował również dr n. med. Bartosz Pachuta z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Niewiele ośrodków przeprowadza takie zabiegi

W Polsce tego typu specjalistyczne operacje przeprowadza niewiele placówek. Na Warmii i Mazurach do tej pory nie było żadnej.

– Podobne zabiegi przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce. W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonywaliśmy dotąd wysokospecjalistyczne zabiegi z zastosowaniem zespolenia mikronaczyniowego wspólnie z chirurgami szczękowo–twarzowymi, następnie rozpoczęliśmy ich wykonywanie z chirurgami dziecięcymi, a od tej pory jesteśmy przygotowani, by na stałe wprowadzić je do zakresu ortopedycznego – zapowiada prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk.

Radości nie ukrywa mama nastoletniego pacjenta, pani Krystyna Tatuch.

– Bardzo się cieszę, że trafiliśmy na takich ortopedów, którzy nie dali za wygraną. Szukali różnych metod, żeby pomóc mojemu synowi. Jestem też szczęśliwa, że w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie będziemy mogli leczyć główną chorobę Kamila – neurofibromatozę. Dzięki temu, tu na miejscu, Kamil będzie pod stałą obserwacją specjalistów – powiedziała.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie zauważony przez Ministra Zdrowia

Sukces Szpitala Dziecięcego w Olsztynie nie przeszedł bez echa.

20 lutego Minister Zdrowia powołał go do grona ośrodków wysokospecjalistycznych, leczących kompleksowo pacjentów z rozpoznaniem neurofibromatozy. Olsztyńska placówka dołączyła do grupy pięciu ośrodków w całym kraju, które prowadzą program pilotażowy koordynowanej opieki nad chorymi z neurofibromatozami i pokrewnymi schorzeniami.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie powołał dla tych pacjentów osobny interdyscyplinarny, 24–osobowy zespół z koordynatorami medycznym i organizacyjnym, którzy dbają o zapewnienie każdemu pacjentowi kompleksowej diagnostyki i leczenia.

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jahwe to pedzio
2 maja 2024 08:02

Brawo

Jahwe to pedal
2 maja 2024 08:02

Brawo!

Polecane
Ogłoszenia