Wczoraj wieczorem, podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień jubileuszowego XV Forum Rynku Zdrowia, poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2019 – wyróżnień przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy czołowego branżowego magazynu i portalu Rynek Zdrowia. Wśród wyróżnionych znaleźli się w tym roku, m. in. prof. Jacek Moll (Lider Rynku Zdrowia) i Ewa Minge (Osobowość Rynku Zdrowia). Laur specjalny i tytuł Lidera 15-lecia Rynku Zdrowia otrzymał prof. Marian Zembala.
W tym zacnym gronie, w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia Portret Polskiej Medycyny 2019 otrzymał dr hab. prof. nadzw. Dawid Larysz, neurochirurg z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. To jedyny lekarz w Polsce, któremu przyznano w tym roku to zaszczytne wyróżnienie.
Tak uzasadniono przyznanie tej nagrody: „16 lipca 2019 roku, prof. Dawid Larysz wraz zespołem Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadził nowatorską – bo pierwszą w Polsce i dopiero drugą w Europie – operację u 8-letniej Weroniki. Dziewczynka urodziła się wrodzoną wadą genetyczną, która objawia się nieprawidłową budową kości czaszki i twarzy. Prof. Larysz, wraz z zespołem olsztyńskiego szpitala przeprowadzili operację, podczas której zastosowano nie tylko planowanie w wirtualnej rzeczywistości, ale także zindywidualizowane szablony operacyjne oraz zindywidualizowane implanty i dystraktory. Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki, aby jej mózg mógł się w rozwijać prawidłowy sposób. Brak tej możliwości może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentki.”
Oto co powiedział odbierając nagrodę:
– Nie będzie niczym odkrywczym, jeśli powiem, że do tego sukcesu przyczynił się cały szereg osób. Chciałbym szczególnie podziękować rodzicom i samym małym pacjentom z rzadkimi chorobami, jakie leczymy, za to, że obdarzyły nas zaufaniem. Jeszcze nie tak dawno te dzieci wyjeżdżały na leczenie za granicę. W tej chwili jesteśmy w stanie wszystko to robić w Polsce. Na pewno do tego przyczynili się lekarze. Nie tylko chirurdzy, m. in. dr Krzysztof Dowgierd – chirurg szczękowo-twarzowy, ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, ale także anestezjolodzy, diagności, personel pielęgniarski, i to nie tylko ten na Sali operacyjnej, ale także ten, który nazywany jest przez dzieci i rodziców” ciociami” i opiekuje się tymi dziećmi na co dzień – wyliczał prof. Dawid Larysz.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku laureatką Portretów Polskiej Medycyny została dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, która otrzymała tytuł Menedżera Rynku Zdrowia 2018.