22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie z nowym patronem

OlsztynSzkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie z nowym patronem

Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie zmieni patrona z Leona Kruczkowskiego na “Ziemię Warmińską”. Decyzja ta została podjęta jednogłośnie przez radnych miasta Olsztyn, w odpowiedzi na wniosek społeczności szkolnej, nauczycieli i rodziców.

reklama

Dyrekcja szkoły, rodzice uczniów oraz cała społeczność szkolna uznali, że upamiętnienie Leona Kruczkowskiego jako patrona Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie stoi w sprzeczności z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach instytucji publicznych i pomników. Leon Kruczkowski, jak wynika z danych Instytutu Pamięci Narodowej, wielokrotnie popierał ustrój komunistyczny podczas swoich wystąpień sejmowych. Zastąpienie go przez “Ziemię Warmińską” jako nowego patrona ma przyczynić się do budowania lokalnego patriotyzmu, przywiązania do regionu Warmii oraz promowania jego kultury, historii i walorów krajobrazowych.

“Ziemia Warmińska”, jest już nazwą noszoną przez inne placówki edukacyjne w regionie: w Bisztynku, Barczewie i Pieniężnie.

reklama

Podczas dyskusji nad zmianą patrona Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie, radni Prawa i Sprawiedliwości pochwalili inicjatywę społeczności szkolnej dotyczącą samodzielnego podjęcia decyzji o zmianie. Radny PiS, Jarosław Babalski, wyraził nadzieję, że podobne zmiany dotkną również kontrowersyjny pomnik w Olsztynie, znany jako “szubienice”. Wskazał na rozkaz poprzedniego wojewody dotyczący jego rozbiórki, jednak zaznaczył, że lokalne władze opierają się temu, podkreślając artystyczne znaczenie pomnika, którego autorem jest Xawery Dunikowski. Pomnik miał pierwotnie symbolizować wdzięczność dla Armii Czerwonej za wyzwolenie Warmii i Mazur.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Leon
22 kwietnia 2024 15:47

Jeszcze chwila i będą upamiętniać banderę i innych jemu podobnych

Polecane