-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

„Szubienice” znikną z centrum Olsztyna

Olsztyn„Szubienice” znikną z centrum Olsztyna

Centrum Olsztyna pozbawione zostanie pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego nazywanego powszechnie “szubienicami”. Prezydent miasta, Piotr Grzymowicz, zapowiedział, że w trybie pilnym z monumętu usunięte zostaną symbole komunizmu, takie jak sierp i młot, jednak nie ma planów rozbiórki pomnika. Decyzję o usunięciu pomnika z rejestru zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło z uwagi na jego formę oraz obecność symboli komunistycznych i nie odwołało się od niej. Prezydent Olsztyna zapowiedział szeroką dyskusję mieszkańców w sprawie dalszej obecności monumentu w centrum miasta i jego przyszłego przeznaczenia. Pomnik, poświęcony “wyzwalaniu” Warmii i Mazur przez Armię Czerwoną, stał w Olsztynie od 1954 roku i stał się przedmiotem wieloletnich sporów. źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

11 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ols
7 października 2022 11:07

postaw to sobie w ogrodku.
ja pierdziele co za pzprowiec. nie usunie tego gowna z centrum tylko cyrki odstawia.
jak nie chcesz go zabierac z olsztyna postaw go na cmenatrzu zolnierzy armii radzieciej gdzie obchodziles swieto panstwowe. tam mijesce tego dziadostwa, a jak jest problem z rozbiorka na pewno znajdzie chetny na ten kamien.

Dookoła
7 października 2022 09:59

Czyli zmienimy nazwę usuniemy sierp i młot ,przeprowadzimy nowe “referendum” z wiadomym wynikiem i kacap stał będzie nadal.Zastanwiające są te wybitne walory artystyczne ,chyba chodzi o te wielkie walonki.

Polecane
Ogłoszenia