24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Olsztyn chlubi się największym miejskim lasem w Europie

OlsztynOlsztyn chlubi się największym miejskim lasem w Europie

Las Miejski w Olsztynie to wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Jako największy kompleks leśny znajdujący się w granicach miasta, zajmuje ponad 1400 hektarów. Ta zielona oaza jest nie tylko miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów, ale także domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt.

reklama

Atrakcje i udogodnienia

Wiosna to szczególny czas dla Lasu Miejskiego, kiedy to natura budzi się do życia, a drzewa i kwiaty rozkwitają, tworząc malownicze krajobrazy. Spacerując po lesie, można zauważyć pierwsze pąki na drzewach oraz kwitnące rośliny, co sprawia, że jest to idealne miejsce na wiosenny spacer czy wycieczkę rowerową.

Las Miejski w Olsztynie oferuje wiele atrakcji i udogodnień, które przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku. Rzeki Łyna i Wadąg, które przepływają przez Las Miejski, są znane z tras kajakowych. Na terenie lasu są cztery oznakowane szlaki turystyczne piesze: czerwony Kopernikowski, czarny, żółty i niebieski. Jest strzelnica i dwa parki linowe. Wyznaczono także różnorodne trasy rowerowe, zbudowano Bikepark Wąwóz, a także utworzono ścieżki do biegania, tory saneczkowe i edukacyjne ścieżki przyrodnicze.

reklama

To tutaj znajduje się stadion leśny, który lala świetności ma już dawno za sobą. Ostatnie zawody sportowe odbyły się na nim w 1989 roku.

Bioróżnorodność i ochrona przyrody

Las Miejski jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym dla rzadkich i chronionych. Drzewostan lasu dominują sosny, najstarsze z nich mają po 140 lat, ale znajdują się tutaj również dęby, buki, klony, brzozy i świerki. Obszar ten jest także ważnym siedliskiem dla ptaków, gadów i większych ssaków, takich jak dziki, sarny czy lisy.

Historyczne znaczenie

Las Miejski w Olsztynie ma bogatą historię, datowaną na czasy wczesnego średniowiecza, co potwierdzają lokalne stanowiska archeologiczne. Tereny te stały się własnością miasta, gdy Olsztyn otrzymał prawa miejskie w 1353 roku. Początkowo lasy te służyły głównie jako źródło drewna dla miasta i okolic. Jednak na początku XX wieku Las Miejski zaczął pełnić funkcję terenu rekreacyjnego dla mieszkańców. W jego obrębie powstały takie obiekty jak Dom Zdrojowy, park z restauracją, stadion i strzelnica. W 1907 roku wybudowano również sanatorium przeciwgruźlicze, które obecnie funkcjonuje jako szpital pulmonologiczny.

reklama

Las Miejski w Olsztynie, z jego bujną przyrodą i bogatą historią, stanowi jedno z najciekawszych miejsc w regionie, idealne dla każdego, kto ceni sobie kontakt z naturą i chce spędzić czas na łonie przyrody.

źródło: olsztyn.eska.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Krzysztof
18 kwietnia 2024 14:29

Brońmy lasu przed wycięciem na obwodnice co chce Szewczyk&Grzymowic stanowcze nie wycinaniu drzew! Tyle już wycięliście….

Podatnik
18 kwietnia 2024 15:27

Bydgoszcz ma o wiele większy las miejski

Polecane
Ogłoszenia