4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Katedra św. Jakuba w Olsztynie przejdzie gruntowną renowację

OlsztynKatedra św. Jakuba w Olsztynie przejdzie gruntowną renowację

W Olsztynie podpisano umowę na remont katedry konkatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła – tak zabytkowej inwestycji miasto nie widziało od stulecia. W wyniku przyznanej dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków parafia otrzyma dofinansowanie w wysokości 3,5 mln złotych. We wtorek, 16 kwietnia, oficjalnie podpisano umowę.

Podpisanie umowy na renowację

Proboszcz parafii św. Jakuba, ksiądz Artur Oględzki, wyraził wdzięczność władzom miasta. „Chciałem na początku serdecznie podziękować prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi i jego zespołowi za to, że udało się nam pozyskać tę bardzo ważną dotację,” wyznał proboszcz, „To bardzo radosna wiadomość nie tylko dla parafian, ale także dla mieszkańców Olsztyna oraz turystów.”

Olsztyńskie władze ubiegały się o dofinansowanie dziesięciu projektów związanych z odnową i ochroną zabytków – wśród nich m.in. prac na wschodniej i południowej elewacji Nowego Ratusza oraz konserwację domu przedpogrzebowego Bet Tahara. To jednak katedra św. Jakuba otrzymała środki na renowację i konserwację.

Zakres prac renowacyjnych

Prezydent Piotr Grzymowicz wyraził satysfakcję z podpisanej umowy. Dodając, że został już „wybrany wykonawca oraz pani konserwator, która będzie czuwać nad realizacją zadań.” Inwestycja ma objąć gruntowny remont dachu – naprawę więźby dachowej, wymianę odeskowania oraz położenie nowej dachówki. W planach jest także renowacja wnętrz, odmalowanie ścian, odnowienie sklepień, w tym detali architektonicznych i kolumn oraz naprawa posadzki.

Przedstawiony harmonogram prac przewiduje zakończenie renowacji na 30 listopada 2024 roku.

Historia Kościoła

Ksiądz Oględzki przypomniał o historii i wartości katedry św. Jakuba, która jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w regionie. „Na przestrzeni wieków ten kościół doświadczał różnych historii związanych ze zmianami dziejowymi. Był bardzo zniszczony, nawet przez kilka miesięcy stał zamknięty,” wyjaśnił proboszcz, opisując przeszłe zaniedbania.

Kościół św. Jakuba została wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku. W 1596 roku drewnianą wieżę kościoła zastąpiono nową, utrzymaną w gotyckim stylu, charakterystycznym dla całego kościoła.

Na przestrzeni lat, świątynię odwiedzali wybitni Polacy, w tym Jan Dantyszek, Marcin Kromer oraz Ignacy Krasicki – wszyscy trzej byli biskupami warmińskimi. Ponadto, w 1635 roku świątynię odwiedził król Władysław IV. W latach 1898–1900 funkcję organisty w tej świątyni pełnił Feliks Nowowiejski, kompozytor takich dzieł jak „Rota” czy „Legenda Bałtyku”.

źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
PO=likwidacja gotówki
17 kwietnia 2024 15:42

Skandal jak Grzymowicz i przewodniczący Szewczyk wspiera z naszych podatków religie!!! Powiedzmy stop w niedzielę

⛔️⛔️⛔️NIE DLA PO⛔️⛔️⛔️
18 kwietnia 2024 11:06

Ile promili miał syn pana Grzymowicza gdy jechał pod prąd autem i uderzył w drzewo? A 2, B 1.3, C 1.7, D 1.5 ? Dlatego chce rządzić z tylnego fotela??

Polecane