4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Remont Katedry odkrył zaskakującą tajemnicę. Takiego znaleziska nikt się nie spodziewał

OlsztynRemont Katedry odkrył zaskakującą tajemnicę. Takiego znaleziska nikt się nie spodziewał

Trwa remont dachu w bazylice konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Prace mają potrwać do końca sezonu wakacyjnego. W trakcie robót dokonano fascynującego odkrycia.

Niespodziewane znalezisko

Robotnicy w trakcie prac znaleźli trzy butelki po piwie, które — jak się okazuje — pochodzą sprzed około 100 lat. To niespodziewane znalezisko pochodzi z elbląskiego browaru, co podkreśla historyczne powiązania regionu z produkcją piwa.

Cenne dowody kultury piwowarskiej regionu

Odkrycie starych butelek po piwie stanowi potwierdzenie długiej i bogatej historii rzemiosła piwowarskiego w tym regionie. Jest to dowód na to, że tradycja picia piwa jest głęboko zakorzeniona w kulturze lokalnej, a browary funkcjonujące w tamtym czasie były już na tyle rozwinięte, że piwo butelkowano na dużą skalę.

Remont jako okazja do odkrywania historii

To niezwykłe znalezisko jest dowodem na to, że prace remontowe w starych budowlach, takich jak ta katedra, mogą odkryć nieoczekiwane skarby, które rzucają światło na dawne czasy. Odnalezione butelki po piwie są nie tylko ciekawostką historyczną, ale także łączą nas z przeszłością w niepowtarzalny, osobisty sposób: przypominają o ludziach, którzy nie tylko pracowali, ale także odpoczywali na placu budowy sto lat temu.

Remont katedry

Remont dachu świątyni jest niezbędny, ponieważ poprzednie pokrycie dachowe zaczynało przeciekać. Było to widoczne zwłaszcza w jednej z bocznych naw. Planowane prace remontowe, ze względu na duże koszty i wielkość dachu są podzielone na etapy. Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (572 tys. zł) oraz konserwatora zabytków w Olsztynie (blisko 200 tys zł).

Olsztyńska świątynia

Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie to jeden z najważniejszych zabytków Warmii. Jest sercem historycznego centrum miasta. Świątynia powstała w XIV wieku i od tamtej pory stanowiła niewzruszony symbol wiary i siły tutejszej społeczności. Jej gotycki styl, który wyróżnia się wysoką wieżą i starannie wykutymi detalami w kamieniu, przypomina o bogatej historii regionu. Uwagę turystów i znawców kultury zwraca barokowy ołtarz główny i zegar astronomiczny z XV wieku — jeden z najstarszych tego typu zegarów w Europie. Katedra św. Jakuba jest miejscem kultu religijnego i skarbnicą sztuki i historii, która przez stulecia kształtowała tożsamość Olsztyna.

źródło: Radio Eska

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane