8 C
Olsztyn
sobota, 4 maja, 2024
reklama

Jak samorząd województwa warmińsko-mazurskiego walczy z uzależnieniami: sprawozdanie z konferencji w Olsztynie

OlsztynJak samorząd województwa warmińsko-mazurskiego walczy z uzależnieniami: sprawozdanie z konferencji w Olsztynie

W Olsztynie odbyła się regionalna konferencja poświęcona problematyce uzależnień zorganizowana przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. W spotkaniu zorganizowanym w ramach Warmińsko-Mazurskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2026 udział wzięli samorządowcy, pełnomocnicy, koordynatorzy gminnych programów, profilaktycy, nauczyciele, pracownicy socjalni, przedstawiciele służby zdrowia oraz policji.

reklama

Konferencję otworzył wicemarszałek województwa Miron Sycz. Podczas spotkania poruszono alarmujące kwestie związane ze spożyciem napojów procentowych. Alkohol, określany przez niektórych specjalistów mianem legalnego narkotyku XXI wieku, jest przyczyną śmierci ponad 3 mln osób rocznie na całym świecie, a choroby związane z jego spożyciem stanowią ponad 5% wszystkich przypadłości zdrowotnych. Dane z 2021 roku wskazują na rekordowo wysokie, w ciągu ostatnich 20 lat, średnie spożycie – 9,70 litra – czystego alkoholu na mieszkańca Polski.

Psychiatra i specjalista od uzależnień dr Bohdan Woronowicz omówił społeczne konsekwencje picia napojów alkoholowych i zwrócił uwagę na ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Nieumiarkowane spożywanie alkoholu prowadzi do szeregu problemów w życiu społecznym, a jego negatywne konsekwencje są odczuwalne zarówno przez jednostki, jak i przez całe rodziny.

reklama

Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, na podstawie danych podał przykład wpływu ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu na poprawę bezpieczeństwa publicznego. Zwiększona dostępność napojów alkoholowych prowadzi do wzrostu ich konsumpcji, co może zagrażać porządkowi publicznemu.

Ekspert ds. uzależnień Krzysztof Brzózka przedstawił zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące konsumpcji alkoholu, podkreślając potrzebę ograniczenia szkód związanych z alkoholem poprzez regulacje marketingu i promocji.

Ostatnim punktem programu była prezentacja Krzysztofa Panfila z iławskiego Ośrodka Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie, który przedstawił koncepcję budowania gminnego systemu profilaktyki, opartą na przykładzie Iławy.

reklama

Konferencja była ważnym elementem działań edukacyjnych samorządu ukierunkowanych na przeciwdziałanie uzależnieniom. Stanowiła również platformę do wymiany doświadczeń i promowania efektywnych rozwiązań w zakresie ograniczania dostępności alkoholu.

Dla wszystkich uczestników konferencji przewidziano możliwość pobrania prezentacji, które wzbogacają wiedzę o skutecznych metodach profilaktyki oraz terapii uzależnień.

Źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pytanie
7 grudnia 2023 08:59

Gdzie można obejrzeć nagrania z tego spotkania? Jeśli nie, to rada dla urzędu marszałkowskiego żeby udostępnił ten materiał. Może paru osobom otworzyć oczy. No chyba, że urząd walczy z problemem dla samej walki.

observer
6 grudnia 2023 12:26

A co taki Gawroński może powiedzieć o bezpieczeństwie publicznym???

Polecane
Ogłoszenia