22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Budżet Olsztyna na 2024 rok uchwalony – inwestycje i szereg inicjatyw społecznych

OlsztynBudżet Olsztyna na 2024 rok uchwalony – inwestycje i szereg inicjatyw społecznych

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta, 18 grudnia, został przyjęty budżet Olsztyna na rok 2024. Jest to jeden z najważniejszych planów finansowych stolicy Warmii i Mazur, który obejmuje szereg inwestycji i zadań społecznych, takich jak darmowa nauka pływania czy zadania kulturalne.

reklama

Dochody miasta zaplanowano na poziomie 1,54 mld złotych, podczas gdy wydatki mają sięgnąć 1,61 mld złotych. Oznacza to deficyt w wysokości 67,8 mln złotych. Największą część budżetu pochłonie oświata i edukacyjna opieka wychowawcza – prawie 742 mln zł – oraz wydatki związane z rodziną, ochroną zdrowia, pomocą i polityką społeczną – niemal 239 mln zł.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział: „To dokument na miarę naszych możliwości. Liczymy na uporządkowanie finansów samorządów przez obecny rząd. Mamy nadzieję, że nasze budżety zostaną uzupełnione o pieniądze, które nam zabrano”.

reklama

W planach są między innymi: budowa ul. Nowobałtyckiej, realizacja 5 obiektów mieszkalnych przy ul. Towarowej, zagospodarowanie terenów przemysłowych we wschodniej części miasta oraz przebudowa stadionu miejskiego.

Przewodniczący komisji budżetu Rady Miasta Mirosław Gornowicz podkreślił specyficzne warunki realizacji budżetu, wskazując na dofinansowanie oświaty jako „potężne obciążenie, natomiast na budżet rzutuje też kwestia utraty dochodów z PIT”.

Olsztyn ma jedno z najniższych zadłużeń wśród miast wojewódzkich. Prognozowany dług na koniec 2024 roku ma wynosić 423,5 mln złotych, co stanowi 27,41% relacji długu do dochodów. Dla porównania: Gdańsk i Warszawa mają odpowiednio 34,66% oraz 35,55% najniższy wskaźnik zadłużenia. Natomiast Kraków i Łódź, będące rekordzistami, osiągnęły współczynnik odpowiednio 82,05% i 89,05%.

reklama

Decyzję o przyjęciu budżetu poparło 17 radnych, 7 było przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu. Więcej szczegółów na temat budżetu można znaleźć w prezentacji opublikowanej na stronie internetowej miasta.

Źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane