4 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Centrum Pomocy Maltańskiej w Barczewie udało się uratować

OlsztynCentrum Pomocy Maltańskiej w Barczewie udało się uratować

Centrum Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda, które przez ostatnie 12 lat pełniło kluczową rolę w zapewnieniu opieki paliatywnej, stanie się teraz częścią Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście. Jest to rezultat porozumienia pomiędzy Powiatem Olsztyńskim a Fundacją Zakonu Maltańskiego spowodowanego trudnościami finansowymi Zakonu. Starosta olsztyński Andrzej Abako przekonuje, że zmiana ta zagwarantuje kontynuację usług oferowanych przez Centrum.

reklama

Władze Powiatu ogłosiły wprowadzenie szeregu zmian, w tym niezbędne poprawki w statucie ZZOZ w Dobrym Mieście. Podpisano również akt notarialny, który formalnie przekazuje nieruchomość szpitalowi w Dobrym Mieście, a ZZOZ zawarł porozumienie z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w sprawie przejęcia zorganizowanej części opieki zdrowotnej.

Zmiany te wejdą w życie 1 kwietnia 2024 roku, co umożliwi formalne utworzenie nowego podmiotu medycznego – barczewskiego Centrum Świadczeń Zdrowotnych. Andrzej Abako ocenił te zabiegi jako niespotykane zjawisko na skalę krajową i wyraził swoje zadowolenie, że udało się ocalić placówkę przed zamknięciem. Co więcej, pacjenci nie powinni odczuć żadnych negatywnych skutków w związku z wprowadzonymi zmianami.

reklama

Analizy ekonomiczne przewidują, że Centrum już w ramach nowej struktury organizacyjnej będzie mógł bilansować koszty i przychody, szczególnie biorąc pod uwagę ciągłe wsparcie ze strony Kawalerów Maltańskich. Ta obiecująca sytuacja finansowa może otworzyć drzwi do rozszerzenia oferty świadczeń Centrum. W najbliższym czasie planowana jest rozbudowa laboratorium oraz pracowni rentgenowskiej. Taki rozwój z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości usług medycznych w Barczewie oraz całym powiecie.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia