7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Powiat Olsztyński przejmuje Centrum Pomocy Maltańskiej w Barczewie

OlsztynPowiat Olsztyński przejmuje Centrum Pomocy Maltańskiej w Barczewie

Wskutek jednomyślnej decyzji radnych podjętej na sesji 26 stycznia Powiat Olsztyński przejmie Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda w Barczewie. Zgodnie z uchwałą placówka zostanie włączona w struktury szpitala w Dobrym Mieście.

reklama

Centrum Pomocy świadczy całodobową pomoc medyczną oraz rehabilitacyjną dla osób niekwalifikujących się do hospitalizacji, ale zbyt chorych na opiekę domową. Placówka zapewniania także opiekę paliatywną. Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich, która zarządza Centrum, w związku z poważnymi problemami finansowymi rozważała zamknięcie placówki pod koniec 2022 roku.

Już w początkowych etapach kryzysu starostwo podjęło rozmowy z władzami wojewódzkimi oraz przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), aby zbadać możliwości ratunku placówki. Audyt przeprowadzony pod koniec ubiegłego roku wykazał, że konsolidacja Centrum z dobromiejskim szpitalem jest rozwiązaniem optymalnym zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. Gwarantuje kontynuację istotnych dla regionu świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

reklama

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich zdecydowała się na wypowiedzenie umowy użyczenia nieruchomości z Powiatem Olsztyńskim, co umożliwiło dalsze działania związane z przejęciem. Starosta olsztyński Andrzej Abako podkreśla, że najważniejsze jest zapewnienie ciągłości opieki dla mieszkańców powiatu i województwa. Plany ekspansji placówki, które są już w przygotowaniu, mają podnieść standard świadczeń zdrowotnych na terenie powiatu. Pomimo zmiany formuły Centrum będzie dalej wspieranie przez Kawalerów Maltańskich.

Starosta wyraził zadowolenie z osiągniętego porozumienia i nadzieję na przyszłość Centrum, które z nową strukturą organizacyjną w szpitalu w Dobrym Mieście ma szansę na samodzielność finansową oraz dalszy rozwój.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia