5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Odnowione laboratorium sanepidu w Olsztynie już otwarte

OlsztynOdnowione laboratorium sanepidu w Olsztynie już otwarte

We wtorek 26 marca 2024 roku miało miejsce uroczyste otwarcie gruntownie zmodernizowanego Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych działającego pod egidą olsztyńskiego sanepidu na ul. Żołnierskiej. W uroczystości wziął udział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Podczas inauguracji podkreślono rolę, jaką pełnią pracownicy sanepidu, zwłaszcza w świetle wyzwań jak pandemia COVID-19. W ramach modernizacji zadbano o to, aby laboratorium oferowało nowoczesne możliwości, które będą służyć nie tylko społeczności lokalnej, ale również wspierać działania na rzecz całego kraju. Dyrektor Janusz Dzisko zwrócił uwagę na fakt, że laboratorium oferuje specjalistyczne badania również innym jednostkom działającym na terenie Polski.

– Przebudowa i modernizacja istniejącej infrastruktury laboratoryjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie zapewni możliwość reagowania na sytuacje kryzysowe spowodowane pojawieniem nowych lub istniejących drobnoustrojów o potencjale pandemicznym należących do 2 i 3 grupy zagrożenia biologicznego – mówią przedstawiciele sanepidu.

reklama

Laboratorium nie zajmuje się jedynie działaniami o charakterze ratunkowym w kryzysowych sytuacjach. Do jego podstawowych zadań należy analiza próbek wody, żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Całkowity koszt remontu i rozbudowanego wyposażenia laboratorium wyniósł 11 milionów złotych, a środki te pochodziły z funduszy unijnych. To pokazuje, jak wsparcie finansowe z UE przyczynia się do rozwijania lokalnej infrastruktury i znacznie podnosi jej standard.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Leon
27 marca 2024 19:23

niech się wezmą teraz za badanie żywności w biedronce, lidlu kauflanie etc

Słowianin
28 marca 2024 08:10

Lewicowy portal usuwa komentarze. Tfu…

Polecane
Ogłoszenia