4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Po apelu o pomoc MOPR otrzymuje wsparcie finansowe

WiadomościPo apelu o pomoc MOPR otrzymuje wsparcie finansowe

Po wezwaniu do pomocy finansowej, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymuje wsparcie od darczyńców. Najpilniejsze wydatki na modernizację sprzętu zostały przekazane przez PZU – największego polskiego ubezpieczyciela, ogłoszono w środę.

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelowali o pomoc i zorganizowali zbiórkę pieniędzy, które pozwoliłyby im wyjść z problemów finansowych wynikłych z pandemii. Wyjaśnili, że ratownicy na co dzień pomagają potrzebującym na Wielkich Jeziorach Mazurskich, teraz to oni potrzebują pomocy.

„Nasz apel spotkał się z odzewem. Wojewoda ogłosił konkurs na poprawę bezpieczeństwa na akwenach na 510 tys. zł. Orlen przekazał 120 tys. zł na paliwo, a teraz wsparcie otrzymaliśmy od PZU. Wsparcie mamy też od lokalnych drobnych przedsiębiorców, którzy na miarę możliwości chcą nam pomóc” – powiedział w środę Jarosław Sroka z MOPR.

Od początku pandemii nie było żadnych regat ani pokazów na mazurskich wodach, które dotychczas stanowiły ważne źródło dochodów dla Pogotowia Ratunkowego. MOPR musi się utrzymać jedynie z dotacji od wojewody, które nie pokrywają wszystkich niezbędnych kosztów. Brakuje pieniędzy m.in. na pensje pracowników czy utrzymanie sprzętu ratowniczego. Pomoc zaproponowało PZU.

„PZU od dawna wspiera ratowników WOPR i GOPR. Nie mogliśmy pozostać obojętni na sytuację, w jakiej znalazło się Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od razu postanowiliśmy działać i zaoferowaliśmy pomoc finansową. Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa na wodzie odgrywają ratownicy MOPR i jak bardzo potrzebna jest modernizacja sprzętu wodnego, którym dysponują. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu PZU wszyscy będą mogli czuć się bezpiecznie wypoczywając na Mazurach” – poinformował Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji w PZU.

Od dwóch dekad Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe odpowiada za prowadzenie akcji ratowniczych na obszarze 171 km szlaku żeglugowego i 324 km2 jezior. Główna siedziba MOPR znajduje się w Giżycku, a pozostałe stacje ratownicze są w Mikołajkach, Harszu-Skłodowie, Piszu/Łupkach, Kamieniu, Sztynorcie i Rynie. Ratownicy dbają również o wyposażenie kąpielisk w sprzęt ratunkowy i medyczny oraz prowadzą działalność edukacyjną.

„Zakup sprzętu ratowniczego z Funduszu Prewencyjnego PZU w postaci pianek neoprenowych, suchych skafandrów, przenośnych radiotelefonów i GPS zwiększy bezpieczeństwo ratowników MOPR podczas prowadzenia całorocznych działań ratowniczych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Pozwoli to na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach. Dzięki temu turyści wypoczywający nad wodą i na wodzie będą mogli szybciej i sprawniej otrzymać pomoc” – przekazał Zbigniew Kurowicki, prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W samym ubiegłym roku w Polsce utonęło 483 osób, z czego w jeziorach – 111. W przypadku zagrożenia na mazurskich wodach należy dzwonić pod numer alarmowy 984, który działa w powiatach Węgorzewo, Giżycko, Mrągowo, Pisz, Iława lub pod numerem ratunkowym nad wodą: 601 100 100.

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane