18 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

W Olsztynie nowa inicjatywa dla biznesu? Specjalna Strefa Energetyczna

OlsztynW Olsztynie nowa inicjatywa dla biznesu? Specjalna Strefa Energetyczna

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły plany utworzenia Specjalnych Stref Energetycznych, mających na celu zapewnienie przedsiębiorstwom przemysłowym specjalnych warunków dostępu do energii. Jedna z takich stref zostanie zlokalizowana w Olsztynie, co może znacząco wpłynąć na rozmieszczenie przemysłu w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach.

reklama

Przyszłość energetyczna Polski

Strategia ta wpisuje się w szeroko zakrojone plany zmiany polskiego krajobrazu energetycznego. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku, główne moce produkcyjne energii elektrycznej mają zostać przeniesione na północ kraju. Pomorze stanie się domem dla lądowych farm wiatrowych o mocy co najmniej 11 GW oraz pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie. To właśnie w takich miejscach, jak Olsztyn, mają powstać nowe Specjalne Strefy Energetyczne.

Korzyści dla przedsiębiorców

Strefy te mają oferować przedsiębiorcom nie tylko stabilny i relatywnie tani dostęp do energii, ale również atrakcyjne warunki przyłączeniowe. Zostaną one umiejscowione przy kluczowych punktach sieci wysokiego napięcia, co Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, uznaje za istotny bodziec dla inwestorów. Obniżone rachunki za energię elektryczną to kolejna zachęta dla firm, by lokować swoje inwestycje w najbardziej korzystnych miejscach z punktu widzenia systemu energetycznego.

reklama

Wyzwania i inwestycje

Oprócz budowy Specjalnych Stref Energetycznych, Polskie Sieci Elektroenergetyczne stoją przed zadaniem modernizacji istniejącej infrastruktury. Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego przewiduje wydatki rzędu 62 mld zł na modernizację, remonty i rozbudowę sieci. W planach jest również budowa ponad 5,2 tys. km nowych linii wysokiego napięcia oraz 27 stacji elektroenergetycznych, a także linii stałoprądowej HVDC, która połączy północ z południem kraju.

Specjalne Strefy Energetyczne, takie jak ta planowana w Olsztynie, mogą zatem odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski, przyciągając nowe inwestycje i wspierając rozwój zrównoważonego przemysłu. To ważny krok na drodze do dywersyfikacji źródeł energii i odchodzenia od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii, gazie i elektrowniach jądrowych.

W Olsztynie nowa inicjatywa dla biznesu? Specjalna Strefa Energetyczna gospodarka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
Specjalne Strefy Energetyczne planowane przez PSE
W Olsztynie nowa inicjatywa dla biznesu? Specjalna Strefa Energetyczna gospodarka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: olsztyn.com.pl, fot: PSE

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antychryst
26 marca 2024 04:15

Fajny temacik z mnóstwem wałów i propagandy, zabranie nam produ! teraz mamy nadmiar i odlaczamy farmy foto, zielona energia to czystosc! okazuje sie ze jest bardziej szkodliwa – ot mozna w tym temacie dostrzec kto jest czlowiekiem a kto bydlem hodowlanym

Słowianin
26 marca 2024 10:42

Słowo tani prąd to jakaś fantazja ułańska. Póki będziemy realizować cele zielonego ładu, póty prąd bedzie drożał. Mogą postawić 10 elektrowni jądrowych, a prąd i tak będzie drogi. Amerykanie czy inni nie sprzedadzą nam tanio paliwa do reaktorów, wręcz przewinie. Tylko nasz węgiel lub ruski gaz da nam tanią energię ale wtedy Polska by kwitła na co nie może pozwolić “demokratyczny” zachód.

Polecane