fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 29 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Zakończyła się rozbudowa stacji elektroenergetycznej Olsztyn Mątki

Wiadomości Zakończyła się rozbudowa stacji elektroenergetycznej Olsztyn Mątki

Konsorcjum SPIE Elbud Gdańsk S.A. i SPIE Elbud Kraków Sp. z o.o. zakończyło wszystkie prace związane z rozbudową stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Olsztyn Mątki. W najbliższych dniach formalne zakończenie robót zostanie zgłoszone do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie. Inwestycję zrealizowano na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Zakończyła się rozbudowa stacji elektroenergetycznej Olsztyn Mątki

Stacja elektroenergetyczna Olsztyn Mątki (zlokalizowana na terenie gm. Jonkowo) pełni funkcję transformatorowo-rozdzielczą. Oznacza to, że po pierwsze, tutejsza aparatura transformuje czyli zmienia napięcie docierającej tu energii elektrycznej, co pozwala następnie przesyłać ją dalej liniami wysokiego napięcia (110 kV) do sieci dystrybucyjnej, zasilającej najbliższe stacji regiony. Pośrednio zatem, stacja pozwala na dostawę prądu do okolicznych domów i zakładów pracy.

Po drugie zaś, obiekt pełni funkcję rozdzielczą. Oznacza to, że energia elektryczna o napięciu 400 kV, która dociera na teren stacji, przesyłana jest liniami najwyższych napięć dalej, do kolejnych podobnych obiektów, pozwalając na dostarczenie prądu do dalszych rejonów kraju.

Rozbudowa i modernizacja stacji 400/220/110 kV Olsztyn Mątki to inwestycja składająca się z kilku elementów – wprowadzenia linii 400 kV na teren stacji, instalacji transformatora 400/110 kV, instalacji dławika 400 kV, a także dostosowania Systemu Sterowania i Nadzoru (SSiN) do wymagań dla stacji bez stałej obsługi ruchowej.

Zakończyła się rozbudowa stacji elektroenergetycznej Olsztyn Mątki

Modernizacja stacji to element prowadzonego w całym kraju przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. projektu rozwoju sieci przesyłowej. Ma on na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej zarówno obecnie jak i w przyszłości. Rozbudowa stacji Olsztyn Mątki (wraz z ukończeniem innych równolegle prowadzonych inwestycji) zapewni stabilniejszą pracę sieci przesyłowej i podniesie bezpieczeństwo jej pracy, co w praktyce oznacza zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do milionów odbiorców w całym kraju.

W 2018 roku inwestycja została objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinansowania przyznana w ramach umowy o dofinansowanie to ok. 12,4 mln zł, a łączna wartość inwestycji szacowana jest na poziomie ok. 66,96 mln zł. Prace na stacji trwały od listopada 2015 roku do sierpnia 2020 r.

Zakończyła się rozbudowa stacji elektroenergetycznej Olsztyn Mątki

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: