26 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Budowa S16. Ostry sprzeciw mieszkańców wobec przecięcia mazurskiej ostoi żółwia

MrągowoBudowa S16. Ostry sprzeciw mieszkańców wobec przecięcia mazurskiej ostoi żółwia

Protestujący z Rynu i Mrągowa zgromadzili się przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, sprzeciwiając się planowanej zmianie trasy S16 na inny wariant.

reklama

Wariant B, zaproponowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, przecina teren Natura 2000 Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo, utworzony w celu ochrony unikalnej i zagrożonej populacji żółwia błotnego, co skłoniło do zarekomendowania realizacji wariantu C, przebiegającego bliżej Rynu.

Edward Waśkiewicz, lider Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu Ziemi Mrągowskiej i Ryńskiej, zwraca uwagę, że propozycja ta zagrozi innym wartościowym terenom. Wskazał, że tereny zamieszkiwane przez żółwie znajdują się również przy jeziorze Juksty, gdzie granice obszaru Natura 2000 zostały wytyczone. Podkreślił, że żółwie błotne występują zarówno w obrębie tego obszaru, jak i poza nim.

reklama

Droga nr 16 jest ważnym połączeniem komunikacyjnym łączącym zachodnią i wschodnią część regionu Warmii i Mazur. Ostatnie lata przyniosły modernizację odcinka z Olsztyna do Borek Wielkich koło Mrągowa, a kolejny etap modernizacji, obejmujący odcinek z Borek Wielkich do Mrągowa, ma zostać zakończony w połowie przyszłego roku. Trwają obecnie prace nad planami dalszej rozbudowy trasy w kierunku Orzysza i Ełku, co spotyka się z lokalnymi protestami i wątpliwościami co do wyboru najodpowiedniejszego wariantu przebiegu drogi.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

42 KOMENTARZY

42 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antychryst
26 marca 2024 03:59

Do czego to doszło by gatunek ludzki tj ludzie i w wiekszosci bydlo hodowlane z przewazajaca grupa krwi i malpim dna niszczylo wyzsze gatunki zwierzat jakim jest złów błotny. popieram WAS, nie dajcie sie przekupic, nie badzcie prostytutka mesko-damska (meska gorzej bo cffel)

kierowca
25 marca 2024 11:15

Niech wszyscy przeciwnicy sobie sprawdza czas przejazdu: Olsztyn-Gdańsk przeskoczą na Olsztyn-Ełk i spojrzą na czas przejazdu a jak wiadomo czas to pieniądz. Także TAK dla 16 w jakimkolwiek wariancie. To jest droga strategiczna i powinna powstać jak najszybciej a nie pseudo ekologia i bezsensowne protesty.

Polecane