10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Listwy wibracyjne do betonu – czyli jak poprawić jakość betonu

Materiał zewnętrznyListwy wibracyjne do betonu – czyli jak poprawić jakość betonu

Kiedy przeglądamy informacje w Internecie lub słuchamy informacji w ogólnie dostępnych mediach, co i raz dowiadujemy się, że rynek budowlany wzrasta lub spowalnia. Rozpoczynane są lub kontynuowane inwestycje prywatne, w obrębach samorządów czy ogólnokrajowe. Inwestycje te zatem będą różnić się wielkością projektu, ale też stopniem skomplikowania. Na wielu spośród ich nieodłącznym elementem staje się wykorzystanie betonu. W artykule opowiemy o tym, co robić, żeby uzyskać trwałą, jednolitą oraz przenoszącą duże obciążenia powierzchnię betonową oraz jakie urządzenia są niezbędne, by to uzyskać.

Generalnie, żeby uzyskać trwałą powierzchnię betonową, niezbędne jest odpowiednie zagęszczanie betonu. Oprócz zagęszczenia często dodatkowym efektem, jaki chcą uzyskać firmy wykonujące tego typu prace, jest jednolita równa powierzchnia. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, jednak możliwe do wykonania. Urządzeniami umożliwiającym uzyskanie jednolitej i równej warstwy betonu są różnego rodzaju listwy wibracyjne do betonu.

Zanim jednak przejdziemy do opisu możliwości, jakie dają poszczególne listwy, wróćmy do historii. Kiedy i dlaczego zaczęto stosować te urządzenia?

Listwy wibracyjne do betonu są stosunkowo nowym wynalazkiem. Choć nie jest znana dokładna data ich powstania, to zapewne pierwsze pojawiły się w XX wieku wraz z rozwijającymi się technologiami budowlanymi. Ich powstanie zostało poniekąd wymuszone wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na lepsze metody wygładzania i zagęszczania betonu. Pierwsze listwy wibracyjne do betonu pojawiły się zatem prawdopodobnie w połowie XX wieku. Wówczas to potrzeba uzyskania jednolitej i gładkiej powierzchni wymagała zastosowania bardziej wydajnych urządzeń mechanicznych, które miały zastąpić tradycyjne narzędzia ręczne czy łaty drewniane, których użycie stawało się nieefektywne. Dzięki zastosowaniu wibracji listwy mogą szybciej i skuteczniej zagęszczać beton, pozwalając tym samym uzyskać lepszą jakość powierzchni, eliminując nadmiar pęcherzy powietrza w tworzonej powierzchni betonowej. Wygoda, szybkość oraz dobre efekty zagęszczania zapoczątkowały czas, kiedy normą stało się stosowanie wibratorów powierzchniowych do betonu. Listwy wibracyjne są zatem standardowym narzędziem w przemyśle budowlanym do wykańczania powierzchni betonowych.

Rodzaje listew wibracyjnych do betonu

Listwy wibracyjne są najczęściej zasilane silnikami spalinowymi o zapłonie iskrowym, lecz w ofercie wielu firm znajdziemy także listwy z silnikami elektrycznymi zasilanymi z sieci 230 V np. Swepac FBE, jak i zasilane z baterii. W zależności od sposobu pracy urządzenia listwy mogą zarówno wyrównywać powierzchnię betonu, jak i go zagęszczać. Popularne są także listwy bez napędu – ręczne listwy do wygładzania.

Najlepszą jakość betonu uzyskuje się w trakcie użytkowania listew wykonanych z aluminium, ale spotykane są także profile wykonane ze stali.

Listwy wibracyjne do betonu – czyli jak poprawić jakość betonu Materiał zewnętrzny

Najczęściej spotykane pojedyncze listwy wibracyjne posiadają jeden element roboczy i silnik umieszczony bezpośrednio nad nim. W zależności od zastosowanego profilu oraz ułożenia napędu są wykorzystywane zarówno w trakcie rozprowadzania betonu, jego zagęszczenia, jak i w trakcie procesu wygładzania.

Podwójne listwy wibracyjne o stałej szerokości najczęściej zasilane są przez silnik elektryczny, który jest zespolony z modułem wibracyjnym. W zależności od pożądanego efektu moduł wibracyjny może być ułożony poziomo (wygładzenie powierzchniowe) lub pionowo (zagęszczenie wgłębne). W zależności od długości zastosowanego profilu oraz obrabianego materiału siłę wibracji można zredukować lub zwiększyć.

Listwy wibracyjne do betonu – czyli jak poprawić jakość betonu Materiał zewnętrzny

Podwójne modułowe listwy wibracyjne składają się z modułu napędowego, końcowego oraz modułów roboczych. Podwójne listwy wibracyjne wykorzystywane są w trakcie budowy mniejszych dróg betonowych, parkingów, płyt lotniskowych i chodników.

Zasada działania listew wibracyjnych

Zespół napędowy generuje wibracje, które są przekazywane bezpośrednio na profil roboczy. W trakcie ruchu listwy beton jest powierzchniowo odwibrowany, a dzięki równej powierzchni profilu uzyskujemy idealnie równą i wytrzymałą powierzchnię. Ruch wibracyjny ułatwia także przemieszczanie maszyny po betonie. Dzięki zastosowaniu różnych profili można także w trakcie posuwu listwy zebrać nadmiar mieszanki betonowej lub zagęścić beton wgłębnie.

Praktyczne zastosowanie listew wibracyjnych

W praktyce zastosowanie listew modułowych w trakcie przygotowywania nawierzchni betonowych jest nieograniczone. Zaczynając od małych powierzchni, np. podjazdy i wylewki wewnątrz budynków, gdzie wystarczające będą małe lekkie listwy, poprzez posadzki przemysłowe w obiektach handlowych i magazynowych, mniejsze drogi leśne, gdzie podwójne listwy stałe dzięki wysokiej wydajności będą najekonomiczniejsze. Kończąc na obiektach wielkopowierzchniowych, parkingach, mostach, płytach lotniskowych, drogach lub nawierzchniach o skomplikowanym przekroju, gdzie niezastąpiona będzie modułowa listwa wibracyjna.

Bezpieczeństwo pracy z listwami wibracyjnymi

Wszystkie listwy wibracyjne powinny być obsługiwane wyłącznie przez wykwalifikowany i przeszkolony personel. Operatorzy muszą być w stanie właściwie ocenić swoje możliwości fizyczne dotyczące obsługi w zakresie masy, wagi i mocy urządzenia. Zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i właściwym osądem sytuacji. Operatorzy oraz wszystkie osoby będące w zakresie pracy urządzenia muszą posiadać atestowany sprzęt ochrony osobistej zawierający przynajmniej: kask ochronny, ochronniki słuchu, odporne na uderzenia okulary ochronne z osłonami bocznymi, maskę przeciwpyłową, rękawice ochronne, właściwe obuwie robocze, ubranie zakrywające ramiona i nogi. W przypadku maszyn elektrycznych należy pamiętać o sprawdzeniu stanu przewodów elektrycznych oraz wszystkich połączeń.

Przyszłość listew wibracyjnych

Wraz z rozwojem infrastruktury drogowej należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na listwy wibracyjne oraz sprzęt związany z techniką betonu. Rozkładanie betonu także na drogach leśnych staje się popularne i coraz szerzej stosowane. Także stosowanie betonu przy budowie nowych obiektów handlowych nie przewiduje odejścia od betonu jako materiału podstawowego do posadzek i elementów konstrukcyjnych.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane