14.2 C
Olsztyn
piątek, 4 kwietnia, 2025
reklama

Obróbki blacharskie w czasie budowy dachu. Jakie mają znaczenie?

Materiał partneraObróbki blacharskie w czasie budowy dachu. Jakie mają znaczenie?

Obróbki blacharskie w dekarstwie zwiększają funkcjonalność i estetykę pokrycia dachowego. Dzięki nim dach budynku spełnia swoją rolę bez zarzutu i nie wymaga ciągłych napraw. Producent obróbek może wykonać je w wersji standardowej, jak i na wymiar podany przez klienta. Jeśli planujesz zamówienie tego typu, dowiedz się więcej o obróbkach blacharskich i zaletach ich stosowania

Każda obróbka blacharska w dekarstwie ma za zadanie zwiększenie estetyki dachu i ograniczenie ryzyka związanego z przeciekaniem wody deszczowej i zawilgoceniem budynku. Bez ich użycia pokrycie dachowe traci szczelność, dlatego przestaje poprawnie spełniać swoją rolę. Jeśli szukasz obróbek blacharskich dostosowanych do Twoich potrzeb i jednocześnie estetycznych, dowiedz się więcej o możliwości ich zamówienia w wersji standardowej i na wymiar.

Czym są obróbki blacharskie?

Obróbki blacharskie to wszystkie elementy wykonane z blachy, które chronią budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Stosuje się je zarówno na zewnątrz, np. na dachach i w konstrukcjach dekarskich, jak i wewnątrz budynków. Wykorzystuje się je także w pracach wykończeniowych, zwłaszcza przy budowie hal magazynowych i produkcyjnych. Ich popularność wynika z trwałości, możliwości indywidualnego dopasowania i estetyki, gdyż są dostępne w różnych kolorach, kształtach i wariantach wykończenia.

Obróbki blacharskie od Triplate umożliwiają lepsze dopasowanie krawędzi dachu do kształtu ściany, a także ograniczenie ewentualnego przeciekania wody deszczowej. Ponadto dzięki nim cała konstrukcja nabiera estetycznego kształtu i jest mniej podatna na uszkodzenia. Obróbki pasują również do elewacji, tworząc z nią spójną całość.

Pasy nadrynnowe i podrynnowe

Pasy nadrynnowe i podrynnowe to jedne z najważniejszych obróbek blacharskich podczas budowy dachu. Oba elementy wpływają na trwałość i estetykę dachu, jednocześnie zabezpieczając budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki nim cała konstrukcja zachowuje szczelność przez lata, a rynny efektywniej odprowadzają deszczówkę i inne opady. Bez obróbek rynny nie spełniają swoich zadań w pełni, przez co obniża się efektywność odprowadzania wody, a podczas intensywnych opadów może dochodzić do przecieków.

Pasy nadrynnowe i podrynnowe to elementy obróbki blacharskiej stosowane w systemach rynnowych, które skutecznie odprowadzają wodę z dachu i zabezpieczają konstrukcję budynku przed wilgocią. Dzięki nim konstrukcja jest szczelna, a pokrycie dachowe nie dopuszcza do powstawania zacieków na ścianach i sufitach. Pas nadrynnowy należy zamontować na krawędzi dachu nad rynną. Jego główną funkcją jest kierowanie wody deszczowej bezpośrednio do rynny. Dzięki temu obróbki tego typu zapobiegają ściekaniu deszczówki po elewacji i pod pokrycie dachowe. Z kolei pas podrynnowy  instalowany pod rynną, na desce czołowej lub okapie chroni elewację oraz konstrukcję dachu przed zawilgoceniem i uszkodzeniem w wyniku przecieków i kondensacji wilgoci. 

Dopasowane wykończenie każdego dachu

W przypadku obróbek blacharskich kluczowa jest szczelność, dlatego wszystkie elementy powinny być dokładnie dopasowane do kształtu pokrycia i sposobu jego łączenia z pozostałymi elementami konstrukcji. Bez względu na to, czy potrzebna Ci wiatrownica, czy też obróbki przyścienne możesz zdecydować się zarówno na standardowe, jak i niestandardowe zamówienie. Niestandardowe obróbki na opierzenia, rynny i nie tylko można wykonywać z blachy o grubości od 0,5 mm do 1,2 mm w zależności od potrzeb. Dodatkowo każda obróbka może być wykonana  z blachy z wieloma różnymi powłokami, wśród których najpopularniejsze są powłoki poliestrowe, aluminiowe, ocynkowane i tytanowe.

Jaką rolę pełnią obróbki blacharskie?

Wszechstronność zastosowań to bez wątpienia jedna z największych zalet obróbek blacharskich. Różnorodność ich rodzajów, ale także pełna możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta sprawia, że sprawdzają się do wielu różnych celów związanych z budową dachu. Dzięki niestandardowym zamówieniom inwestorzy mogą decydować o sposobie zabezpieczenia i wykończenia dachy, dostosowując liczne parametry obróbek: od grubości blachy, przez powłokę, kolor, kształt, aż po długość. Z tego względu obróbki blaszane to jeden z czołowych materiałów budowlanych wykorzystywanych do ochrony dachów.

Jednocześnie obróbki blacharskie pełnią rolę dekoracyjną, ukrywając mało estetyczne krawędzie blachodachówki lub innego pokrycia dachowego. Obróbki obejmują zarówno podstawowe elementy, jak i gąsiory, które odprowadzają wodę i tworzą efektowną dekorację budynku. Odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne sprawia, że blacha służy przez lata i nie wymaga ciągłych napraw i prac konserwacyjnych. Można używać jej zatem zarówno do wykończenia pokryć dachowych w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, a także w obiektach innego typu np. halach produkcyjnych i magazynach.

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane