Tylko wspólne działania rodziców, nauczycieli i policji są w stanie zapobiec tragedii związanej z uzależnieniami wśród młodzieży.
W poniedziałek (24.03.) o godz. 11.00 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja inaugurująca program profilaktyczno-edukacyjny „Zanim będzie za późno”. Podczas spotkania ogłoszona została lista finalistów konkursu na plakat oraz spot telewizyjny promujący program. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez asp. Joannę Śmilgin–Lis z Wydział Prewencji KWP w Olsztynie celów i założeń programu „Zanim będzie za późno”. Policjantka tłumaczyła, jak ważna jest współpraca policji, szkół, rodziców i innych instytucji w walce z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży.
Bożena Najda kierownik Oddziału Higieny Pracy WSSE w Olsztynie mówiła o działaniach podejmowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.
Marcin Milkowski z Poradni Uzależnień w Ostródzie poprowadził wykład o psychologicznych i społecznych mechanizmach uzależnień oraz o tendencjach na rynku substancji psychoaktywnych.
Elżbieta Górecka z Ośrodka Profilaktyki i Edukacji „Lider” w Morągu mówiła o profilaktyce zachowań ryzykownych, w tym sięganiu po środki odurzające. Przedstawiła również aspekt rodzica jako najskuteczniejszego czynnika chroniącego dzieci przed uzależnieniami.
Ostatni wykład poprowadziła nadkom. Małgorzata Bojarowska z Wydział Prewencji KWP w Olsztynie, która mówiła o aspektach prawnych przeciwdziałania narkomanii.
„Zanim będzie za późno” – program został stworzony przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z Kuratorium Oświaty w Olsztynie i skierowany jest do rodziców uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Do współpracy w realizacji założeń programu zaangażowała się także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Pracownicy stacji będą współrealizatorem spotkań z rodzicami. Celem programu jest dotarcie do jak największej liczby rodziców, by zachęcić ich do współpracy na rzecz młodzieży zagrożonej narkomani. To właśnie przy udziale rodziców wypracowywane będą odpowiednie metody współpracy z nauczycielem, pedagogiem, a przede wszystkim swoim dzieckiem.
Wyniki konkursów
Laureatami konkursu na plakat są:
1. Julia Halemba, uczennica Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkól nr 1 w Mrągowie, która zajęła I miejsce w konkursie.
2. Beata Berdyga, uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Iłowie – Osada, która zdobyła wyróżnienie
3. Monika Grześkiewicz, uczennica Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, której praca również zdobyła wyróżnienie.
Laureatkami konkursu na spot telewizyjny są trzy uczennice Liceum w Zespole Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku:
1. Urszula Ptaszkowska
2. Dalia Kominek
3. Karolina Marchlewska