2 C
Olsztyn
wtorek, 12 listopada, 2024
reklama

Neon “DWORZEC KOLEJOWY” ponownie świeci na olsztyńskim dworcu

OlsztynNeon "DWORZEC KOLEJOWY" ponownie świeci na olsztyńskim dworcu

Historia spotyka się z nowoczesnością na nowo wybudowanym dworcu Olsztyn Główny, gdzie z dumą powrócił zabytkowy neon “DWORZEC KOLEJOWY”. Ten charakterystyczny element, składający się z 15 liter o wysokości 123 cm każda, rozciąga się na długości przekraczającej 18 metrów. Symbol ten nie tylko przywraca wspomnienia o dawnych czasach, ale również świadczy o szacunku dla historii i kultury miasta.

Renowacja neonu

Renowacja tego niezwykłego zabytku trwała 2,5 miesiąca. Neon jest jednym z dwóch zachowanych elementów pierwotnego dworca, wybudowanego w latach 1969-71, którego rozbiórkę ukończono w 2023 roku. Przed demontażem starego budynku, neon został starannie zdemontowany, a każda litera została zabezpieczona, by następnie przejść proces renowacji.

Prace renowacyjne były wyjątkowo skomplikowane ze względu na długotrwałą ekspozycję na warunki atmosferyczne, co spowodowało znaczne uszkodzenia. Renowacja obejmowała usunięcie zabrudzeń, mchów, porostów oraz odnowienie malatury w oryginalnej kolorystyce – niebieskiej z przodu i boków oraz popielatej z tyłu. Oryginalność neonu podkreśla jego oświetlenie wykonane ze szklanych rurek wypełnionych gazem szlachetnym – argonem. Części do rekonstrukcji oświetlenia przybyły do Polski z Włoch, a cały proces wymagał precyzyjnej pracy i umiejętności rzemieślniczych.

Neon “DWORZEC KOLEJOWY” już na fasadzie budynku

Po zakończeniu prac renowacyjnych neon “DWORZEC KOLEJOWY” został z powrotem zamontowany na frontowej elewacji nowego dworca, przywracając jedną z ikon miasta Olsztyna. Jest to symboliczny gest podkreślający ciągłość historii i nowoczesnego rozwoju miasta.

Otwarcie dworca Olsztyn Główny zaplanowano na lato tego roku. Projekt ten jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, finansowanego również ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. z wykonawstwem Torpol S.A. oraz projektem architektonicznym TPF Sp. z o.o. z Warszawy.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kazik
15 marca 2024 22:30

Jeszcze zegar i będzie jak trzeba.

Paul Mark
17 marca 2024 11:02

w wakacje za malolata czesto robilem za peronkowego dla panow, wyruchali i zaplacili ah oh eh ah

Polecane