24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Wielki Wóz prowadzi do wiosny. Edukacyjne niebo pełne atrakcji w Planetarium

OlsztynWielki Wóz prowadzi do wiosny. Edukacyjne niebo pełne atrakcji w Planetarium

Olsztyńskie Planetarium zaprasza na serię atrakcji z okazji nadchodzącej astronomicznej wiosny, która zawita 20 marca. Już w sobotę, 16 marca, będzie można wziąć udział w wyjątkowym edukacyjno-rozrywkowym wydarzeniu pn. „Nadchodzi wiosna”.

reklama

Weekend pełen atrakcji w oczekiwaniu na wiosnę

Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektorka Planetarium, zachęca: „Astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca, a my już w najbliższą sobotę (16 marca) zapraszamy, aby wspólnie z nami wypatrywać nadejścia tej pory roku”. Jak podkreśla, oprócz standardowych seansów odwiedzających czekają dodatkowe atrakcje.

Jedną z nich będą „Pokazy Słońca przez teleskop”, które odbędą się na tarasie przed budynkiem lub, w razie niesprzyjającej pogody, w holu Planetarium. Specjalna projekcja pt. „Wielkim Wozem do wiosny” o godzinie 13.00 ma na celu ukazać znaczenie tego charakterystycznego gwiazdozbioru.

reklama

– Wielki Wóz jest dobrym przewodnikiem po rozgwieżdżonym niebie, ponieważ łącząc odpowiednio jego gwiazdy, można łatwiej trafić do innych gwiazd i gwiazdozbiorów. Najlepiej można to wykorzystać właśnie w wiosenne wieczory, gdy wszystkie wskazywane przez Wielki Wóz obiekty są widoczne – tłumaczy Pilska-Piotrowska.

W ciągu dnia na najmłodszych czekają kosmiczne zadania, które pobudzą ich wyobraźnię i zainteresowania naukowe. Dla fanów motoryzacji zaplanowano wystawę wybranych modeli samochodów marki Tesla w godzinach 10.00-18.00. W dodatku dorośli odwiedzający będą mogli zapisać się na jazdę testową, doświadczając niestandardowego podróżowania. Jak twierdzą entuzjaści tej marki, pojazdy są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również oferują unikalne doświadczenia podróżowania i prowadzenia.

Od teleskopowych pokazów Słońca po kosmiczne koncerty

Kulminacyjnym punktem będzie o godzinie 17 koncert zespołu Żywioły, który połączy muzykę na żywo z wizualizacjami stworzonymi przez Joannę Paczkowską. Grupa Żywioły prezentuje połączenie tanga nuevo, new jazz musette, melodii klemerskiej i klasyki.

reklama

Przy okazji wydarzenia nie można zapomnieć o cennych artefaktach i historii Planetarium, które jest pomnikiem upamiętniającym Mikołaja Kopernika. Astronom spędził w Olsztynie kilka lat, działając na rzecz Kapituły Warmińskiej oraz prowadząc badania naukowe.

Bilety na projekt „Wielkim Wozem do wiosny” kosztują 20 zł (bilet ulgowy) i 25 zł, natomiast na koncert Żywiołów –30 zł. Można je kupić online lub w kasie Planetarium. Udział w pozostałych działaniach jest bezpłatny. Patronat nad wydarzeniem objął Piotr Grzymowicz.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
17 marca 2024 10:15

dlaczego nie ma projekcji dla nienormalnej mniejszosci homosiowej jak ja? likwidujecie rybaczowke nie ma gdzie sie cffelic

Polecane
Ogłoszenia