22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

To najdłuższa ulica w Olsztynie. Nie zgadniesz, ile ma metrów!

OlsztynTo najdłuższa ulica w Olsztynie. Nie zgadniesz, ile ma metrów!

W mieście, gdzie rekordzistą krótkości jest ulica Jana z Łajs, mieszcząca się na starówce i licząca zaledwie 43 metry, pojawia się pytanie o to, która arteria może poszczycić się mianem najdłuższej. Okazuje się, że jest to ulica Bałtycka, przebiegająca przez trzy osiedla: Nad Jeziorem Długim, Likusy i Gutkowo, rozciągająca się na długość niemal 7 kilometrów, dokładnie 6482 metry. Arteria ta, stanowiąca część drogi wojewódzkiej nr 527, wiedzie od ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej aż do zachodnich granic administracyjnych Olsztyna.

reklama

Sercem życia miejskiego i edukacyjnego

Położenie ulicy Bałtyckiej czyni ją nie tylko kluczową trasą komunikacyjną, ale również miejscem, w którym koncentruje się życie społeczne i edukacyjne miasta. Przy niej znajdują się szkoły o ugruntowanej renomie, takie jak Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów, Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Mikołaja Kopernika, czy Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. Nie brakuje tu również kościołów i placówek OSP, co czyni ulicę Bałtycką miejscem, gdzie życie miasta tętni pełnią.

Bogata historia ulicy

Historia ulicy Bałtyckiej jest równie fascynująca, co jej rozmach. Swego czasu była to droga prowadząca do miasta Miłakowo, pełniąc kluczową rolę w czasie bitwy pod Olsztynem w 1807 roku. Wartości historyczne tego miejsca są dodatkowo podkreślane przez obecność wieży kościoła w Gutkowie, z której Napoleon Bonaparte obserwował przebieg bitwy. Po zmianach terytorialnych i urbanistycznych, które nastąpiły w XX wieku, ulica Bałtycka stała się nie tylko ważnym szlakiem komunikacyjnym, ale również świadkiem przemian społecznych i kulturowych.

reklama

Współczesne wyzwania i plany na przyszłość

Pomimo swojego historycznego i społecznego znaczenia, ulica Bałtycka stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem i przepustowością. Zatłoczenie i częste wypadki skłoniły władze miasta do rozważenia budowy ul. Nowobałtyckiej, mającej odciążyć obciążone osiedla. Po latach oczekiwania, w 2023 roku, pojawiła się nadzieja na realizację tego projektu, co może znacząco poprawić jakość życia mieszkańców i funkcjonalność całego obszaru.

Ulica Bałtycka, będąca świadkiem ważnych wydarzeń historycznych i codziennego życia mieszkańców Olsztyna, pozostaje jednym z najważniejszych elementów infrastruktury miasta, łączącym przeszłość z przyszłością.

źródło: eska.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul M
18 marca 2024 21:22

ruchali mnie pod tym mostem

Kierowca.
18 marca 2024 19:48

I jeden wielki korek….

Polecane
Ogłoszenia