24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Obwodnica Olsztyna i Dywit. Są wyniki ankiety, czy głos społeczeństwa jeszcze coś zmieni?

OlsztynObwodnica Olsztyna i Dywit. Są wyniki ankiety, czy głos społeczeństwa jeszcze coś...

Olsztyńscy drogowcy przedstawili wyniki konsultacji społecznych w sprawie przebiegu obwodnicy Olsztyna i Dywit. Czy wezmą pod uwagę zdanie mieszkańców?

reklama

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad właśnie przedstawił raport z działań informacyjnych, które podjął w związku z zaplanowaną budową obwodnicy Olsztyna i Dywit.

Konsultacje z mieszkańcami

Jednym z najważniejszych działań informacyjnych olsztyńskiego oddziału GDDKiA były spotkania z mieszkańcami. Odbyły się w dniach 24 – 26 października ubiegłego roku, a ich głównym celem było przekazanie mieszkańcom gmin, na których terenie ma zostać zrealizowane to przedsięwzięcie (ciąg drogi DK51), informacji dotyczących planowanej inwestycji oraz wysłuchanie ich opinii w tej sprawie.

reklama

Drogowcy przedstawili brane pod uwagę warianty trasy w korytarzu zachodnim, które analizowali w studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ). Zgodnie z ich zapowiedziami wnioski z dyskusji mają zostać uwzględnione podczas przeprowadzania wielokryterialnej analizy porównawczej możliwych wariantów i to one będą miały znaczący wpływ na ostateczną decyzję w kwestii wyboru najlepszego rozwiązania.

Ponad 600 opinii

W zorganizowanych przez GDDKiA spotkaniach wzięli udział nie tylko mieszkańcy gmin najbardziej zainteresowanych, czyli tych, na terenie których obwodnica ma przebiegać, ale też inne zainteresowane tematem osoby, a także przedstawiciele samorządów gmin Dywity, Jonkowo i Gietrzwałd.

Na terenie gmin, przez które może zostać poprowadzona obwodnica (biorąc pod uwagę wszystkie zaproponowane warianty), mieszka w sumie ponad 26 600 osób, swoją opinię wyraziło 637 osób, w tym 95 mieszkających poza tym terenem. Ankiety wypełniły 542 osoby, zamieszkujące na terenie gmin, na terenie których przedsięwzięcie jest planowane. To około 2 procent mieszkańców.

reklama

81 procent osób, które wzięło udział w badaniu, mieszka na terenie gminy Dywity, 4 procent – na terenie gminy Gietrzwałd, 15 procent na terenie innej gminy lub miejscowości albo w ogóle nie wskazało danych, pozwalających określić miejsce zamieszkania.

Czego chcą mieszkańcy?

Mieszkańcy opowiedzieli się za wariantem O1 (36,8 procent głosów). 18,5 procent wybrało wariant O2, 0,2 procent – wariant O4, a 14,8 procent głosowało za wariantem O2 i O4. Ponad 21 procent głosujących nie wybrało żadnego proponowanego rozwiązania, a 8,5 procent w ogóle nie chce, aby obwodnica została zrealizowana w którymkolwiek z wariantów zachodnich.

Czego obawiają się mieszkańcy?

Mieszkańcy wskazywali na szereg problemów, które mogą wyniknąć przy realizacji inwestycji. Wiele osób obawia się zniszczenia cennych walorów przyrodniczych. Niektórzy obawiają się odległości pomiędzy terenami zabudowanymi a planowaną obwodnicą. Pojawiły się również głosy osób, które nie optowały za konkretnym wariantem, ale wskazywały potrzebę korekty niektórych z nich.

Olsztyńscy drogowcy zapowiedzieli, że wyciągną wnioski z przeprowadzonych ankiet i spotkań i wezmą pod uwagę preferencje mieszkańców podczas analizy porównawczej wszystkich wariantów trasy jako kryterium społeczne. Analiza ta będzie stanowić część studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, a jej wyniki będą miały zasadnicze znaczenie przy wyborze ostatecznego przebiegu obwodnicy Olsztyna i Dywit.

źródło: GDDKiA

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

14 KOMENTARZY

14 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztyn żegna grzyma, małka, staroń,wypija,szewczy
14 marca 2024 17:18

Mam w doopie ankiety !!!! Chcę wiedzieć kiedy i jaką trasą będzie przebiegać .
Mam nadzieję że wreszcie ktoś zamknie oczy na Dywity i puści obwodnicę .
Wszystko przez Małkowskiego nieroba , bydlaka i uzaleznieniowca od wieży .

Korkowo
14 marca 2024 15:54

Coraz bliżej budowy i dobrze . W Białymstoku właśnie ogłosili ze jest pozwolenie na budowę północno zachodniej obwodnicy , teraz czas na Olsztyn .

Polecane
Ogłoszenia