7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

Kontrowersje wokół obwodnicy Olsztyna: wschód czy zachód?

OlsztynKontrowersje wokół obwodnicy Olsztyna: wschód czy zachód?

Działacze Partii Razem z województwa warmińsko-mazurskiego zwrócili się do ministra infrastruktury z interpelacją dotyczącą budowy północnej obwodnicy Olsztyna. W dokumencie, pod którym podpis złożyła również posłanka Paulina Matysiak, pytają o możliwość ponownego rozważenia wschodniego wariantu budowy tej drogi. Propozycja wschodnia zdobywa poparcie nie tylko działaczy politycznych, ale również miasta i organizacji społecznych. Jej zwolennicy argumentują, że wariant wschodni odkorkuje miasto, będzie przebiegał blisko terenów inwestycyjnych oraz nie zagraża istnieniu Lasu Miejskiego.

reklama

Argumenty za wschodnim wariantem

Na konferencji prasowej Bartosz Grucela z Zarządu Krajowego Partii Razem podkreślił szkodliwość wariantu zachodniego, zarówno dla środowiska, jak i z powodu potencjalnej wycinki Lasu Miejskiego. Według niego wschodni wariant trasy, znajdujący się bliżej terenów miejskich i przemysłowych, miałby korzystny wpływ na rozwój ekonomiczny Olsztyna.

Mateusz Rostkowski z Rady Krajowej Partii Razem zauważył, że miasto mogłoby stracić na realizacji zachodniej wersji obwodnicy. Podkreślił, że funkcja miastotwórcza wschodniej części Olsztyna była już przedstawiana przez prezydenta miasta w 2020 roku, a wariant zachodni utrudniałby rozwój w tym regionie.

reklama

Małgorzata Matuszewska-Boruc z Partii Razem wyraziła, że temat renegocjacji przebiegu obwodnicy jest dla partii bardzo ważny. Partia brała udział w konsultacjach i stąd wynika ich zainteresowanie tą sprawą.

Opinia GDDKiA

Z kolei Katarzyna Kozłowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wskazała, że na razie nie planuje się zmiany decyzji co do wariantu trasy. W październiku 2023 roku Jarosław Kaczor, zastępca dyrektora oddziału GDDKiA w Olsztynie podkreślał, że decyzja o przebiegu trasy została już podjęta i obecnie trwają prace przygotowawcze, w tym opracowania geologiczne, które za około rok pozwolą na złożenie wniosku o decyzję środowiskową dla ostatecznie wybranego wariantu.

Dyskusja na temat optymalnego przebiegu północnej obwodnicy Olsztyna trwa, a propozycja wschodnia zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy ministerstwo infrastruktury podejmie kroki w celu rewizji obecnego planu? Odpowiedź na to pytanie będzie miała istotne znaczenie zarówno dla mieszkańców Olsztyna, jak i dla przyszłego rozwoju miasta.

reklama

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kermit
2 lutego 2024 14:55

Miałby wpływ ekonomiczny na rozwój Olsztyna … obwodnica od tego nie jest ! Obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy i właśnie to zrobi!

123
2 lutego 2024 09:37

O jak politycy biorą się za budowanie czegoś to g..o z tego będzie.

Polecane
Ogłoszenia