2.4 C
Olsztyn
sobota, 21 grudnia, 2024
reklama

Na Mazurach odkryto skarby z epoki rzymskich wpływów

WęgorzewoNa Mazurach odkryto skarby z epoki rzymskich wpływów

Stowarzyszenie WENDRUSZ, znane z pasji do eksploracji i ochrony dziedzictwa archeologicznego, dokonało niezwykłego odkrycia. Wszystko zaczęło się od wygranego przez strażaka Piotra Wójcika vouchera WOŚP na całodzienne poszukiwania z WENDRUSZem. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz właścicieli terenu, grupa wyruszyła na poszukiwania, nie spodziewając się tego co odkryje.

Znalezione przedmioty

Podczas wyprawy, zamiast spodziewanych reliktów z okresu II wojny światowej, Bartłomiej Łaszczuk i Tomasz Trypuć, członkowie Stowarzyszenia WENDRUSZ, natrafili na skarby z początków naszej ery: zapinki (fibule), sprzączki, zawieszki rurkowatej, brązowy paciorek, pierścionek i fragmenty kolejnych zapinek. Te unikalne znaleziska sugerują możliwe istnienie w tym miejscu cmentarzyska lub osady kultury bogaczewskiej albo sudowskiej.

Poszukiwacze natychmiast wstrzymali dalsze poszukiwania w tym rejonie, co świadczy o wysokim poziomie odpowiedzialności i profesjonalizmu drużyny WENDRUSZ. Każde znalezisko zostało dokładnie udokumentowane, a jego współrzędne GPS zaznaczone na cyfrowej mapie, co ma służyć dalszym badaniom archeologicznym.

Skarb datowany na pierwsze wieki naszej ery

Odkrycie zgłoszono niezwłocznie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie Delegatury w Ełku oraz do Lasów Państwowych, co zaowocowało szybkim i profesjonalnym działaniem ze strony obu instytucji. Wstępne identyfikacje wskazują, że znaleziska to zapinki grzebykowe typu mazurskiego, charakterystyczne dla Bałtów z końca II i początku III wieku, tzw. młodszego okresu wpływów rzymskich. Stanowią one cenne świadectwo starożytnych dziejów ziemi węgorzewskiej.

Podziękowania skierowano do archeologów i konserwatorów z Ełckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Borki za ich wkład i współpracę. Stowarzyszenie WENDRUSZ podkreśla swoje dążenie do ochrony dziedzictwa archeologicznego regionu oraz pasję do odkrywania i badania jego historii.

To odkrycie nie tylko wzbogaca wiedzę o przeszłości Mazur, ale również podkreśla znaczenie współpracy między pasjonatami historii, archeologami, konserwatorami zabytków oraz lokalnymi władzami w ochronie i badaniu dziedzictwa kulturowego Polski.

źródło: Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej – Wendrusz 

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane