19 C
Olsztyn
poniedziałek, 6 maja, 2024
reklama

Niesamowite odkrycie archeologiczne na Mazurach w okolicy zamku

EłkNiesamowite odkrycie archeologiczne na Mazurach w okolicy zamku

Podczas prac archeologicznych w okolicy zamku krzyżackiego na wyspie na Jeziorze Ełckim badacze odkryli fragmenty budowli obronnej.

reklama

Do odkrycia doszło przypadkowo, podczas realizacji prac wykonywanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku na wyspie na Jeziorze Ełckim.

Zamek krzyżacki w Ełku ma długą historię

To tutaj znajduje się zamek krzyżacki, wybudowany w latach 1398 – 1406 przez Ulricha von Jungingena, późniejszego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. W okresie budowy był komturem Baugi i to on nadzorował budowę.

reklama

Początkowo budowla była wykonana z drewna. W kilka lat po bitwie pod Grunwaldem ją zburzono i odtworzono już jako murowaną. Jako fortyfikacja wysunięta najdalej na wschód zamek pełnił znaczącą rolę: stanowił przyczółek do wyprawy na Litwę.

Od prawie stu lat do ruin zamku można się dostać przez oświetlony wiekowymi latarniami most.

Nieoczekiwane odkrycie

Okolice zamku krzyżackiego na przestrzeni lat były przez archeologów badane wielokrotnie. Nic więc dziwnego, że dokonane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku odkrycie zaskoczyło wszystkich.

reklama

Znalezisko odsłonięto przypadkowo, podczas realizacji prac ziemnych.

Teraz pochylają się nad nim archeolodzy, których pracą kieruje Adam Mackiewicz.

– W wykopie znaleźliśmy właśnie relikty architektury. Prawdopodobnie jest to architektura średniowieczna, związana z punktem obronnym mostu wyspy zamkowej. Takie budowle znane są z ikonografii przedstawiającej zabudowania zamku w Ełku – wyjaśniała Radiu 5 archeolog Iwona Zduńska.

Czy to brama mostowa?

Inny archeolog, Radosław Herman, już wiele lat temu podejrzewał, że w tym miejscu może się znajdować brama mostowa. Okazuje się, że najprawdopodobniej miał rację. Specjaliści nadal badają znalezisko, jednak wiele na to wskazuje.

Dotychczas nie znaleziono zbyt wielu innych artefaktów, nie licząc fragmentów murów obronnych. Archeolodzy mogą więc mieć problem z dokładnym określeniem daty wybudowania bramy.

– Znaleźliśmy tylko monety XVII-wieczne, z takich warstw przemieszanych. Pozostałe znaleziska są związane już z warstwami rozbiórkowymi z XVIII, XIX i XX wieku – powiedziała archeolog Iwona Zduńska.

Badania mogą zostać wstrzymane?

Prace archeologiczne w okolicach zamku krzyżackiego w Ełku mają zakończyć się niebawem, choć naukowcy chcą się o nowym odkryciu dowiedzieć jak najwięcej. Może się to jednak okazać niemożliwe. Problem stanowi wysoki poziom wody.

– Praca teraz związana jest tak naprawdę z dokumentacją tego odkrycia. Jeszcze próbujemy ustalić pewne szczegóły – jak na przykład głębokość posadowienia tej budowli. Nie wiem, czy damy radę to zrobić, bo poziom wody jest wysoki, a już jesteśmy poniżej poziomu tafli – nie kryje obaw Iwona Zduńska.

Badania na Wyspie Zamkowej były prowadzone przez wiele lat. W tym czasie badacze odsłonili ruiny gęstej sieci zabudowy przyzamkowej, pełniącej funkcje mieszkalne i gospodarcze, piwnice zamku krzyżackiego czy przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład monety, składany nóż, wykonane z brązu ozdoby czy groty strzał.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia