15 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

W Mikołajkach dokonano niezwykłych odkryć archeologicznych

MrągowoW Mikołajkach dokonano niezwykłych odkryć archeologicznych

Odkrycie archeologiczne, którego dokonano w Mikołajkach, odsłania ślady pradziejowego i późnośredniowiecznego osadnictwa.

reklama

Sensacyjne odkrycie

Służby ochrony zabytków w Mikołajkach ogłosiły sensacyjne odkrycie archeologiczne, które zdaniem ekspertów „okazało się dużym zaskoczeniem”. Podczas prac wykopaliskowych w centrum miasta, natrafiono na ślady pradziejowego i późnośredniowiecznego osadnictwa. Prace prowadziło Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w związku z planowaną inwestycją budowlaną.

Miejsce dawnych modłów?

Najważniejszym znaleziskiem jest granitowa stela o wysokości ok. 70 cm, odkryta na szczycie jednego z okolicznych wzgórz, z którego rozpościera się widok na Jezioro Mikołajskie. Stela, wzmocniona i otoczona różnej wielkości kamieniami, mogła być miejscem związanym z dawnymi wierzeniami.

reklama
Panele tapicerowane

Jak powiedział cytowany przez Radio Olsztyn prezes Stowarzyszenia, archeolog Maciej Stromski, niedaleko steli odkryto fragmenty pradziejowych naczyń ceramicznych, w tym tzw. naczynia sitowatego. Ceramika odkryta w zasypisku steli i okolicznych jam wskazuje, że były one użytkowane zarówno przez ludność kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, jak i kultury bogaczewskiej.

Odkryto pozostałości chaty

U podnóża wzniesienia, znacznie bliżej brzegu jeziora, odsłonięto pozostałości późnośredniowiecznej chaty, prawdopodobnie półziemianki. Konstrukcja o wymiarach 3,2 na 3 m, wkopana w gliniane podłoże, posiadała ściany z poprzecznie ułożonych desek, które tworzyły swojego rodzaju szalunek. W środkowej części chaty usytuowane było palenisko.

Podczas badań odkryto liczne artefakty z epoki, w tym ponad 200 ułamków naczyń oraz kości zwierząt. Wokół obiektu znajdowały się tzw. dołki posłupowe, stanowiące pozostałości po innych konstrukcjach drewnianych. Niedaleko natrafiono na jamę, w której znaleziono szczątki dzika lub świni.

reklama

Odkrycie to jest nie tylko unikatowe dla Mikołajek, ale także poszerza stan wiedzy o pradziejach całego regionu.

źródło: Radio Olsztyn/W-M Wojewódzki Konserwator Zabytków, fot. W-M Wojewódzki Konserwator Zabytków

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia