24 C
Olsztyn
czwartek, 2 maja, 2024
reklama

Nowe środki dla gmin przygranicznych. Jakie projekty są najbardziej potrzebne?

WęgorzewoNowe środki dla gmin przygranicznych. Jakie projekty są najbardziej potrzebne?

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło konsultacje z samorządami na temat alokacji dodatkowych środków z nowego programu rządowego. Program ten ma na celu wsparcie regionów graniczących z Ukrainą, Białorusią i Rosją, a więc województw podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Szczególną uwagę skupiono na wsparciu dla pięciu powiatów Warmii i Mazur, które sąsiadują z rosyjskim obwodem królewieckim.

reklama

Rozwój infrastruktury i usług

Jak zaznaczył poseł Koalicji Obywatelskiej, Maciej Wróbel, podczas spotkania w Węgorzewie, ważne jest, aby program odpowiadał na potrzeby samorządów. Przewiduje się, że dodatkowe środki pozwolą na rozwój infrastruktury zielonej i niebieskiej, poprawę kwestii transportowych, bezpieczeństwa, jak również edukacji i ochrony zdrowia. Dla przykładu, w Węgorzewie, będącym jednym z beneficjentów, odczuwalny jest brak specjalistów medycznych i potrzeba rozbudowy opieki zdrowotnej, jak podkreśla Aleksandra Kiełczewska, przewodnicząca Rady Miasta Węgorzewa.

reklama

Finansowanie programu

Na rok obecny przeznaczono ponad 100 milionów złotych dla dwudziestu dwóch powiatów z wymienionych województw, z perspektywą zwiększenia tej kwoty do pół miliarda złotych w ciągu najbliższych pięciu lat. Ponadto, senator Jolanta Piotrowska przypomniała o dodatkowych środkach z Krajowego Planu Odbudowy, które wynoszą około 600 miliardów złotych. Te środki również będą mogły wesprzeć rozwój regionów przygranicznych, w tym na Warmii i Mazurach, gdzie planuje się inwestycje w ochronę środowiska, rozwój przedsiębiorczości, cyfryzację, rozwój kompetencji oraz efektywność energetyczną.

Potrzeby i oczekiwania

Jednym z kluczowych aspektów jest bliska współpraca z samorządami w celu precyzyjnego określenia potrzeb i oczekiwań. Planowane konsultacje, mające odbyć się 15 marca, są zatem istotnym krokiem w kierunku efektywnego wykorzystania dostępnych środków. Program ma szansę znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców, szczególnie w obszarach tak potrzebujących wsparcia jak transport publiczny, monitoring gminny oraz dostęp do specjalistycznych usług medycznych.

Zapewnienie finansowania z różnych źródeł, w tym z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Europejskich, daje nadzieję na kompleksowe podejście do wyzwań stojących przed samorządami regionów przygranicznych.

reklama

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Giż
2 marca 2024 16:22

Do twarzy Maciejowi z ciocią Jolą. Nepotyzm, jak się patrzy.

Paul Mark
2 marca 2024 15:25

Nareszcie będą europejskie wartości. Skończą się samochody i samoloty transport zastąpią rowery, Wejdzie też ekologiczna konsumpcja w ramach zielonego bezładu pożywnych karaluchów, Zaprzestaniemy gwałcić krowy . Zlikwidujemy ogrzewanie węglem gazem i atomem, Nowe ubranie raz na trzy lata, Rzecz też podstawowa i oczywiście niezbędna parady i marsze LGBT w każdej gminie. Czyli Europa i postęp.

Polecane
Ogłoszenia