4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Transformacja pogranicza: unijne środki na rzecz rozwoju Warmii i Mazur

WiadomościTransformacja pogranicza: unijne środki na rzecz rozwoju Warmii i Mazur

W czwartek, 18 stycznia, w Olsztynie został zainicjowany nowy rozdział w rozwoju pogranicza regionu warmińsko-mazurskiego, gdzie przedstawiciele samorządu województwa oraz Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza oficjalnie sfinalizowali porozumienie terytorialne. Oznacza to rozdysponowanie pokaźnej sumy, 20 mln euro, która zostanie przeznaczona na wsparcie i rozwój przygranicznych obszarów.

Zapis porozumienia jest kolejnym etapem wdrażania Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur. Region na lata 2021-2027 dysponuje sumą rekordową, bo wynoszącą 1,8 mld euro.

Województwo warmińsko-mazurskie ze względu na lokalizację przy granicach zewnętrznych Unii Europejskiej przez lata pozostawało w sferze szczególnego zainteresowania biznesowego i społecznego. Jednocześnie jednak region ten wymaga wsparcia w podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Gminy przygraniczne borykają się dodatkowo z kwestiami bezpieczeństwa i stabilności regionu w związku z toczącą się wojną w Ukrainie.

Marszałek województwa Marcin Kuchciński z entuzjazmem odniósł się do podpisanego porozumienia i wysoko ocenił doświadczenie Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza w realizacji projektów. Podkreślił, że duże zasoby finansowe, które teraz trafią do samorządów, przyczynią się do podniesienia jakości życia mieszkańców przygranicznych obszarów.

Wicemarszałek Miron Sycz nie krył, że potrzeba wsparcia jest ogromna i zwrócił uwagę na konieczność ubiegania się o dodatkowe środki rządowe na inwestycje zwłaszcza te związane z infrastrukturą drogową i komunikacją.

Stowarzyszenie zaplanowało wykorzystanie środków przede wszystkim na cztery projekty, które mają na celu rozwój edukacji, kompetencji nauczycieli, dostęp do dalszego kształcenia dla dorosłych oraz poprawę efektywności energetycznej budynków publicznych.

Jednym z projektów jest stworzenie Ludowego Uniwersytetu Pogranicza, który ma umożliwić osobom dorosłym zdobywanie nowych umiejętności w oparciu o lokalne tradycje oraz dziedzictwo kulturowe. Z kolei plany związane z rozwojem usług społecznych i termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej mają zapewnić mieszkańcom wyższy standard życia i zmniejszyć wydatki publiczne na energię.

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane