3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Po pożarze olsztyńskiej spalarni odpadów – pierwsze oceny strat

OlsztynPo pożarze olsztyńskiej spalarni odpadów - pierwsze oceny strat

W nocy z 18 na 19 lutego w Olsztynie doszło do pożaru na terenie nowo wybudowanej spalarni śmieci przy ul. Bublewicza, która jest jedną z najnowocześniejszych instalacji w Polsce. Wartość inwestycji, szacowana jest na 833 mln zł. Pierwsze doniesienia mówiły o stratach spowodowanych pożarem w wysokości około aż 50 milionów złotych. Jak jest faktycznie?

reklama

Pierwsze działania po zdarzeniu

Zaraz po wybuchu pożaru Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie oraz firma Dobra Energia dla Olsztyna, odpowiedzialna za budowę instalacji, podjęły wspólne działania mające na celu zabezpieczenie terenu i ustalenie przyczyn zdarzenia. Wspólne oświadczenie tych podmiotów informuje o skupieniu się na wyjaśnieniu przyczyn pożaru, usuwaniu jego skutków oraz zabezpieczeniu instalacji. Sprawną i profesjonalną pomoc w analizie zdarzenia zapewniły także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Skutki pożaru

Wstępne oględziny wskazują, że uszkodzenia nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Zniszczeniu uległ jedynie fragment jednego silosu wraz z oprzyrządowaniem oraz doszło do powierzchniowych zabrudzeń elewacji w bezpośrednim otoczeniu. Podkreślono, że nie doszło do uszkodzeń kluczowych elementów technologicznych ani kotłowni szczytowej, która nadal zapewnia dostawy ciepła dla mieszkańców. W związku z tym pierwsze informacje o szacowanych stratach rzędu 50 mln zł są przedwczesne.

reklama

Dalsze kroki

Aktualnie trwają prace nad dokładnym oszacowaniem kosztów naprawy i analizą przyczyn pożaru. Zarówno MPEC, jak i Dobra Energia dla Olsztyna deklarują determinację w jak najszybszym przywróceniu instalacji do pełnej sprawności. Podziękowano również strażakom i wszystkim organom za szybką reakcję i wsparcie w usuwaniu skutków zdarzenia.

Instalacja ciepłownicza przy ul. Bublewicza ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Olsztyna, ale i dla szerzej pojętej ochrony środowiska w regionie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii przetwarzania odpadów. Teraz najważniejszym zadaniem jest ustalenie przyczyn pożaru i zapewnienie, że podobne zdarzenia nie będą miały miejsca w przyszłości.

źródło: MPEC

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia