10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Wolontariusze do liczenia bocianów. Rusza ósmy międzynarodowy spis!

OlsztynWolontariusze do liczenia bocianów. Rusza ósmy międzynarodowy spis!

Trwa ósma edycja Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, obejmująca cały obszar, na którym występuje ten symboliczny dla wielu kultur ptak. W ramach inicjatywy regionalni koordynatorzy rozpoczęli poszukiwania wolontariuszy, gotowych podjąć się zadania policzenia bocianów w wyznaczonych obszarach jednej lub więcej gmin.

reklama

Na terenie naszego województwa dostępnych jest jeszcze około 30 lokalizacji, które czekają na chętnych do włączenia się w akcję. Optymalny czas na przeprowadzenie spisu to pierwsza połowa lipca, kiedy to młode bociany są już wystarczająco dorosłe, aby łatwo je zauważyć. Zadanie to, choć może wydawać się wyzwaniem, jest ułatwione przez fakt, że większość gniazd bocianich znajduje się w bliskim sąsiedztwie ludzkich siedzib.

Ostatnie dane wskazują, że w Polsce żyje około 45 tysięcy par bocianów, co czyni nasz kraj jednym z głównych ośrodków życia tych ptaków w Europie. Udział w spisie to nie tylko znaczący wkład w ochronę przyrody, ale również wyjątkowa okazja do bezpośredniego obcowania z naturą i przyczynienia się do globalnych działań ekologicznych.

reklama

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tegorocznym spisie mogą znaleźć wszystkie niezbędne informacje oraz zgłosić swój udział poprzez profil facebookowy akcji, VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To wyjątkowa okazja, by dołączyć do międzynarodowej społeczności wolontariuszy i naukowców, którzy każdego roku łączą swoje siły w celu monitorowania populacji bociana białego.

żródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia