27 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Bocian z Krutyni dostał nadajnik GPS

MrągowoBocian z Krutyni dostał nadajnik GPS

Bocian z Krutyni założono nadajnik GPS

Niedawno na Mazurach zauważono pierwszego bociana. Pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego poinformowali, że ptak został odłowiony w środę i założono mu nadajnik GPS.

reklama

Bocian otrzymał nowoczesny nadajnik GPS, zasilany energią słoneczną. Nadajnik jest zamontowany na skrzydłach ptaka i malutki, dzięki czemu nie przeszkadza mu w locie.

Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Krzysztof Wittbrodt, powiedział “Chcemy mieć pewność, gdzie nasz Krutyński bocian zimuje, więc dziś rano odłowiliśmy go przy pomocy przynęty i został mu założony bardzo nowoczesny nadajnik GPS. Nadajnik jest malutką białą kostką zamontowaną tak, jak plecak na szelkach między skrzydłami. Nadajnik ma baterię ładowaną słońcem. W żaden sposób urządzenie nie będzie bocianowi przeszkadzać, nie będzie też na ptaku widoczne, a my poznamy sekrety jego zimowania i wędrówek”.

reklama

Informacje o bocianie

Bocian jest w dobrej kondycji. Przy Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni znajduje się ośrodek rehabilitacji bocianów. W trakcie odłowienia bociana okazało się, że jest to ptak, który opuścił ośrodek w 2018 roku.

Przypuszcza się, że bocian spędził zimę w Afryce lub na południu Europy. Powrót bociana był zaskoczeniem dla pracowników parku i wzbudził dyskusję, gdzie ptak mógł wypoczywać zimą.

Na Mazurach jeszcze nie pojawiły się inne bociany, prawdopodobnie pojawią się w połowie lub pod koniec marca. Jednak można już spotkać żurawie, które przemieszczają się po polach.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
akon
9 marca 2023 13:48

Nikomu nie odpuszczą.

Polecane
Ogłoszenia