W niewielkiej wsi Żywkowo w województwie warmińsko-mazurskim zauważono pięć bocianów. Zdaniem Anny Iwickiej z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), ptaki wydają się być w dobrej kondycji.
Żywkowo słynie z faktu, że od wiosny do jesieni mieszka tam więcej bocianów niż ludzi. Także okoliczne wsie, jak Toprzyny czy Gałajny, są znane z dużej liczby bocianich gniazd. Cały północny pas Warmii i Mazur stanowi ostoję lęgową “Warmińskich bocianów”.
Od rana słychać klekot bocianów, który przynosi wiele radości mieszkańcom wsi. Pierwszy ptak przyleciał do Żywkowa w sobotę, za nim pojawili się kolejne. W ubiegłym roku pierwszy bocian pojawił się wcześniej, dopiero w połowie marca, a na pozostałe ptaki czekano około dwóch tygodni.
Bociany można spotkać również w okolicach Braniewa. W Krutyni, na Mazurach, pierwszy bocian pojawił się już 28 lutego. Przyrodnicy z Mazurskiego Parku Krajobrazowego zainstalowali na nim nadajnik GPS, aby poznać jego zachowania. Jednakże niektórzy mają wątpliwości, czy zimował on w Afryce. Bociany z Żywkowa nie są wyposażone w nadajniki GPS, w związku z czym nie wiadomo, gdzie spędzają zimę.
Pod koniec jesieni członkowie PTOP poprawiali i naprawiali bocianie gniazda w Żywkowie, porządkując je i obniżając, ponieważ mogą być bardzo ciężkie i zagrażać dachom budynków czy drzewom, na których się znajdują. Pielęgnacja bocianich gniazd jest ważna, ponieważ zapewnia ptakom bezpieczne siedlisko.
Tradycyjne rolnictwo sprzyja bocianom, które żerują na tradycyjnie wypasanych łąkach, miedzach, oczkach wodnych oraz mokradłach. Dlatego, aby chronić te ptaki, przyrodnicy apelują o podtrzymywanie tradycyjnego sposobu uprawy roli. PTOP prowadzi w Żywkowie gospodarstwo z polskimi czerwonymi krowami.
W gospodarstwie Iwickich już pojawiło się siedem małych cieląt, a wkrótce oczekiwanych jest kolejnych 13. Anna Iwicka z PTOP zauważa, że wiosna w pełni, a światowa pandemia i związane z nią ograniczenia pokazały, że przyroda potrafi szybko odzyskać równowagę. Miejmy nadzieję, że w tym roku liczba bocianów w Żywkowie wzrośnie, dzięki czemu wiosna będzie jeszcze piękniejsza.
Źródło: PAP