27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Gigantyczny park rozrywki pod Olsztynkiem zostanie zablokowany przez ekologów?

OlsztynGigantyczny park rozrywki pod Olsztynkiem zostanie zablokowany przez ekologów?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zwróciła uwagę na konieczność dokładniejszego zbadania wpływu planowanego największego parku rozrywki na Mazurach na miejscową faunę i florę, ze szczególnym uwzględnieniem żółwia błotnego.

reklama

Ta decyzja następuje po niedawnym przypadku, w którym to właśnie obecność tego gatunku spowodowała zmianę planów przebiegu drogi S16 przez region. Inwestycja, która ma powstać na terenach dawnego PGR-u w Łutynówku, zakupionych przez firmę Ptak SA, spotkała się z jednogłośnym wsparciem radnych Olsztynka. Przygotowania do budowy kompleksu rozrywkowego, obejmującego m.in. karuzele, coastery, basen kąpielowy oraz zaplecze hotelowe i gastronomiczne, już trwają. Władze powiatu olsztyńskiego również entuzjastycznie podchodzą do projektu, mimo obaw ekologów dotyczących potencjalnego negatywnego wpływu na cenne ekosystemy, w tym na żółwie błotne.

RDOŚ w Olsztynie wezwał inwestora do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko, wskazując na konieczność doprecyzowania działań minimalizujących wpływ parku na przyrodę, przedstawienia szczegółowej analizy oddziaływania inwestycji na żółwia błotnego oraz uszczegółowienia informacji na temat przeprowadzonej inwentaryzacji siedlisk przyrodniczych.

reklama

Tymczasem mieszkańcy regionu i ekolodzy wyrażają zaniepokojenie, podkreślając, że budowa i eksploatacja parku mogą zagrażać miejscowym gatunkom, w tym żółwiom błotnym, które odbywają kilkukilometrowe wędrówki lęgowe. Obawy budzi również zwiększona presja turystyczna, która może prowadzić do degradacji terenów naturalnych. Pomimo tych obaw, inwestorzy planują przyciągnąć nawet milion turystów rocznie, co stawia pod znakiem zapytania równowagę pomiędzy rozwojem turystycznym a ochroną środowiska na Mazurach.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Prywaciarz.
12 lutego 2024 15:57

Bez takich inwestycji nasz region będzie zaściankiem Polski i Europy.Bez takiego parku bez fabryk i innych dużych podmiotów będziemy klepali biedę.Zahamowac należy ekspansję galerii handlowych które wywożą z regionu pieniądze.

777
12 lutego 2024 15:11

lewaki chcą po prostu zarobić na tym kasę i tyle w temacie. ekologia ich nie interesuje.

Polecane