Fundacja Serapian, zajmująca się szkoleniem dekarzy, zwróciła się do olsztyńskiego ratusza z wnioskiem o przekazanie budynku w Koszarach Dragonów. Jeden już odremontowała.
Koszary Dragonów wymagają renowacji
Główna część obiektu powstała w latach 1884 – 1886 i służyła 10. Wschodniopruskiemu Pułkowi Dragonów Króla Alberta Saskiego, elitarnej formacji kawaleryjskiej, która do Olsztyna dotarła z Metz. Koszary zostały spalone przez Armię Czerwoną w 1945 roku. W latach powojennych podejmowano próby ich odbudowy, jednak nadal nie doczekały się generalnego remontu.
Koszarami Dragonów zainteresowali się dekarze
W lipcu 2017 roku Koszarami Dragonów zainteresowała się fundacja Serapian, szkoląca dekarzy. Wydzierżawiła od miasta jeden z obiektów, przy pomocy zewnętrznych funduszy odrestaurowała go i urządziła w nim Centralną Akademię Dekarską. Teraz wystąpiła o przekazanie kolejnego budynku.
– Wniosek od fundacji Serapian wpłynął na początku marca. Na razie nie zapadały jeszcze żadne decyzje o tym, w jakiej ewentualnie formie i na jak długo fundacja miałaby zarządzać kolejnym obiektem. Przedstawiciele Serapiana deklarowali chęć spotkania w tej sprawie, a zatem zapewne po takowym dowiemy się, czy uda się ponownie nawiązać współpracę – poinformowała portal olsztyn.com.pl rzeczniczka Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz.
Koszary Dragonów wpisane na listę zabytków
Koszary Dragonów są zabytkiem. W 2020 roku wpisano je do rejestru jako zespół historycznej zabudowy, czyli łącznie 26 budynków i otaczające je tereny zielone.
Olsztyńskim władzom zależy na rewitalizacji kompleksu.
W 2022 roku podczas sierpniowej sesji rady miasta radni przegłosowali projekt uchwały, której celem jest „ożywienie przestrzeni publicznych i wykorzystanie potencjału miastotwórczego”, dotyczącej właśnie Koszarów Dragonów.
Radny Tomasz Głażewski w lutym 2023 roku złożył interpelację w sprawie przyszłości obiektu.
Prezydent Piotr Grzymowicz w odpowiedzi przyznał, że rozważane są różne możliwości, takie jak na przykład przeniesienie tu Miejskiego Ośrodka Kultury i siedziby filii Miejskiej Biblioteki Publicznej (Planety 11), która z uwagi na przebudowę planetarium będzie musiała zmienić lokalizację.
– O przyszłości pozostałych obiektów koszarowych będziemy zapewne rozmawiać więcej podczas konsultacji społecznych nad Gminnym Programem Rewitalizacji Olsztyna, zaplanowanych na jesień tego roku –zapowiedziała Marta Bartoszewicz.
źródło: olsztyn.com.pl