7 C
Olsztyn
wtorek, 27 lutego, 2024
reklama

Gmina Stawiguda przyciąga tłumy. Demograficzny sukces na granicy z Olsztynem

OlsztynGmina Stawiguda przyciąga tłumy. Demograficzny sukces na granicy z Olsztynem

Gmina Stawiguda staje się coraz bardziej atrakcyjna dla nowych mieszkańców, zyskując niemal pół tysiąca osób w ciągu zaledwie jednego roku. Na koniec 2023 roku liczba mieszkańców gminy wzrosła do 12 678, co stanowi znaczący wzrost zarówno w skali rocznej, jak i dekady.

reklama

Władze gminy, będącej najbogatszą na Warmii i Mazurach, odnotowują ten demograficzny sukces i związane z nim korzyści ekonomiczne. Stawiguda rozwija się dynamicznie, oferując nowe usługi oraz tworząc nowoczesną sieć komunikacyjną.

Mimo ogólnego wzrostu liczby mieszkańców statystyki ukazują, że jest on nierównomierny. Szczególnie dynamiczny przyrost ludności obserwuje się w sołectwach graniczących z Olsztynem, takich jak Bartąg, które przyjęło 263 nowych mieszkańców, oraz Jaroty ze wzrostem o 141 osób. Te tereny, choć formalnie wiejskie, charakteryzują się zabudową miejską.

reklama

Przemieszczenie środka ciężkości gminy w kierunku Olsztyna i rola tych obszarów jako „sypialni” stolicy regionu stwarza wyzwania związane z infrastrukturą, planowaniem urbanistycznym i dostępnością komunikacji miejskiej. Rozwój Stawigudy staje się więc nie tylko kwestią demograficzną, ale również urbanistyczną i komunikacyjną, wymagającą przemyślanych rozwiązań na przyszłość.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
:)))))))))))))))))))))))
1 lutego 2024 08:25

Ale odśnieżanie dróg w gminie to im słabo idzie.

Polecane
Ogłoszenia