7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

„Zielona wyspa” budownictwa pod Olsztynem. W tej gminie nie ma kryzysu mieszkaniowego?

Olsztyn„Zielona wyspa” budownictwa pod Olsztynem. W tej gminie nie ma kryzysu mieszkaniowego?

W Polsce wciąż brakuje mieszkań, sporo z nich zostało zbudowanych w połowie XX wieku. Na tym tle błyszczy Stawiguda – ponad połowa mieszkań powstała w ciągu ostatnich 10 lat.

reklama

Mało mieszkań

Polacy skarżą się na niedobór mieszkań, a potwierdzają to dane z przeprowadzonego w 2021 roku Narodowego Spisu Powszechnego. Według danych ze spisu w Polsce jest 13,4 miliona mieszkań, z czego aż 4,5 miliona powstało w okresie od zakończenia drugiej wojny światowej do początku lat 80. XX wieku. Gdy zakończył się PRL, budowa nowych mieszkań znowu nabrała tempa i od 1898 roku do 2011 roku powstało ich 3,1 miliona, a w okresie pomiędzy 2012 a 2021 rokiem – 1,5 miliona.

Stawiguda „zieloną wyspą” budownictwa

Na podstawie tych danych facebookowa strona „Kartografia Ekstremalna” przygotowała mapy, obrazujące kryzys mieszkaniowy, szczególnie widoczny w przypadku nowego budownictwa.

reklama

To właśnie nowe budownictwo w ostatniej dekadzie przedstawia jedna z map i to na niej wyraźnie odcina się jedna miejscowość: Stawiguda.

W tej podolsztyńskiej gminie w latach 2012 – 2021 została zbudowana ponad połowa wszystkich znajdujących się na tym terenie mieszkań. To wynik suburbanizacji: w ciągu ostatniej dekady Stawiguda przodowała w regionie w budowaniu podmiejskich osiedli mieszkaniowych i zyskała ponad dwa razy więcej mieszkańców niż dotychczas.

„Zielona wyspa” budownictwa pod Olsztynem. W tej gminie nie ma kryzysu mieszkaniowego? nieruchomości Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Justyna
11 grudnia 2023 09:35

Naprawdę gmina zbudowała? To fałszywa narracja. Deweloperzy budują, mieszkańcy słono płacą. Gmina jest tak położona, że w dużej części stanowi jedyną alternatywę do rozbudowy osiedli Olsztyna. A włodarze, no cóż nie skomentuję.

Ja
12 grudnia 2023 21:29

Ale co budują – blokowiska bez ładu i składu na wsi. Jeden wielki syf zrobiliście z Bartąga i Rusi. Tak to jest jak przyjezdni zabierają się za urządzanie nieswojego

Polecane
Ogłoszenia