21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Podolsztyńska gmina z rekordowym budżetem na 2024 rok

OlsztynPodolsztyńska gmina z rekordowym budżetem na 2024 rok

Podolsztyńskie gminy zatwierdzają budżety na nadchodzący rok. Kwoty są imponujące, region zdecydowanie stawia na inwestycje.

reklama

Rekordowy budżet na 2024 rok przygotowała gmina Stawiguda. Co trzecia złotówka zostanie przeznaczona na inwestycje. Tuż za nią plasuje się gmina Dywity, która ma podobny plan na wydatki. Mieszkańcy mogą mieć powody do zadowolenia.

Stawiguda na prowadzeniu

Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz nie ukrywa zadowolenia z przyszłorocznego budżetu. W porównaniu do 2020 roku, kiedy wyniósł on około 100 milionów złotych, tegoroczny budżet wygląda naprawdę imponująco.

reklama

– Jaki jest nasz budżet? Rekordowy, bo wynosi aż blisko 132 milionów złotych, z czego ponad 30 procent budżetu to środki przeznaczone na inwestycje, które również są rekordowe, ponieważ wynoszą prawie 56 milionów złotych. Ten wzrost związany jest przede wszystkim z naszymi planami inwestycyjnymi – powiedział „Gazecie Wyborczej” wójt Kontraktowicz.

Plany inwestycyjne są szerokie, obejmują między innymi budowę i modernizację dróg, sieci wodno-kanalizacyjnych czy rozbudowę szkoły. Imponujące środki popłyną również do sołectw z tytułu wyników frekwencyjnych w wyborach. Łącznie będą to 154 tysiące złotych.

Stawiguda liczy także na środki unijne

Władze Stawigudy nie poprzestają na rekordowym budżecie i zamierzają starać się również o dofinansowanie unijne.

reklama

– Oczywiście, czekamy także na odblokowanie środków unijnych, o które będziemy aplikować, by realizować kolejne działania pomagające w rozwoju naszej gminy – zapowiedział wójt Kontraktowicz.

Niektóre z inwestycji, które będą realizowane na terenie gminy Stawiguda, zostały zaplanowane przez powiat olsztyński. Wśród nich znajdzie się między innymi remont ulicy Warszawskiej w Stawigudzie. Poza tym na przyszły rok zaplanowano prace związane z remontem ulicy Baczewskiego w Gryźlinach, dwóch ulic w Pluskach czy bruku w Dorotowie.

Dywity mają powód do zadowolenia

Gmina Dywity również stawia na inwestycje, szczególnie drogowe. Tutaj także mieszkańcy powinni odczuć zwiększenie środków.

– Jest to budżet duży i ambitny. Oscyluje w granicach 100 milionów złotych. Jeżeli chodzi o zadania, które w nim zarezerwowaliśmy do realizacji na następny rok, to mamy tutaj około 35 milionów złotych samych inwestycji, z czego 24 miliony złotych to są inwestycje drogowe – powiedział wójt Dywit Daniel Zadworny, zaznaczając, że w Dywitach jeszcze nie było takiego inwestycyjnego budżetu.

Gmina zamierza zbudować pierwszy odcinek drogi Kieźlin – Dągi, potem Kieźliny – Rożnowo, a następnie drogę na odcinku Spręcowo – Rozgity. Ponadto zostaną zrealizowane inwestycje drogowe na osiedlach w Dywitach, Rożnowie i Słupach.

– Niewątpliwie rzeczą, która wyróżnia nasz budżet, jest tak zwany innowacyjny fundusz sołecki, czyli mamy premię inwestycyjną. Polega to na tym, że jeżeli sołectwo przeznaczy co najmniej 50 procent na inwestycję, to otrzymuje bonus z automatu w postaci 100, 200, a czasem 300 procent jej wartości – tłumaczy wójt Dywit.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotr
29 grudnia 2023 18:58

Większość mieszkańców Stawigudy na co dzień pracuje w i korzysta z infrastruktury Olsztyna przynosząc koszty. Wieczorem przyjeżdżają do domu i tam płacą podatki kosztów dla gminy nie przynosząc. Taka gmina jest najbogatsza lecz czyim kosztem?

Wm
1 stycznia 2024 20:01

Problemem Stawigudu i Dywit jest chaos przestrzenny. Te gminy zwyczajnie brzydko się rozwijają.

Polecane